Dokapitalizowanie spółki może być schematem podatkowym

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która może wiązać się z obowiązkiem jej zaraportowania.

Aktualizacja: 05.09.2021 02:00 Publikacja: 04.09.2021 21:15

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która wywołuje określone skutki podatkowe. Mając na uwadze, że taki sposób dokapitalizowania podatnika może zostać przeprowadzony na różne sposoby z różnymi skutkami podatkowymi, należy się zastanowić nad obowiązkiem zaraportowania takiej czynności jako schematu podatkowego.

Raportowanie, na podstawie rozdziału 11a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), dotyczy uzgodnień (mających lub mogących mieć wpływ na obowiązek podatkowy lub będących czynnościami, których co najmniej jedna strona jest podatnikiem) spełniających wskazane w ustawie kryteria. Kryteria te są inne dla schematów transgranicznych (obowiązek ich raportowania wynika z unijnej dyrektywy DAC6) i inne dla schematów krajowych (nieobjętych tą dyrektywą). Raportowaniu podlegają informacje dotyczące schematu, m.in. jego szczegółowy opis, zastosowane przepisy prawa podatkowego, jak również spodziewana wysokość korzyści podatkowej.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników
Podatki
Budowle jaśniej zdefiniowane dla celów podatkowych
Podatki
Kasy online jednak nie trzeba będzie połączyć z terminalem płatniczym
Podatki
JPK_CIT: sztuczna inteligencja pomoże skarbówce i samym podatnikom
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Ustawa o globalnym podatku podpisana. Ale warto ją złagodzić