Reklama
Rozwiń

Dokapitalizowanie spółki może być schematem podatkowym

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która może wiązać się z obowiązkiem jej zaraportowania.

Aktualizacja: 05.09.2021 02:00 Publikacja: 04.09.2021 21:15

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która wywołuje określone skutki podatkowe. Mając na uwadze, że taki sposób dokapitalizowania podatnika może zostać przeprowadzony na różne sposoby z różnymi skutkami podatkowymi, należy się zastanowić nad obowiązkiem zaraportowania takiej czynności jako schematu podatkowego.

Raportowanie, na podstawie rozdziału 11a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), dotyczy uzgodnień (mających lub mogących mieć wpływ na obowiązek podatkowy lub będących czynnościami, których co najmniej jedna strona jest podatnikiem) spełniających wskazane w ustawie kryteria. Kryteria te są inne dla schematów transgranicznych (obowiązek ich raportowania wynika z unijnej dyrektywy DAC6) i inne dla schematów krajowych (nieobjętych tą dyrektywą). Raportowaniu podlegają informacje dotyczące schematu, m.in. jego szczegółowy opis, zastosowane przepisy prawa podatkowego, jak również spodziewana wysokość korzyści podatkowej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?