Aktualizacja: 19.06.2018 09:27 Publikacja: 19.06.2018 09:18
Foto: 123 RF
Ustawa o VAT przewiduje, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest wyłączone z opodatkowania. Ta zasada, istniejąca już od dawna w polskich i europejskich przepisach o VAT, nie zawsze jest jednak oczywista w praktyce. Wiele wątpliwości powstaje m.in. na tle definicji przedsiębiorstwa.
Takich właśnie wątpliwości podatnika dotyczyła interpretacja prawa podatkowego wydana 14 czerwca przed dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Opisana we wniosku do KIS sytuacja dotyczyła sprzedaży budynku, w którym podatnik mieszkał z małżonką. Ten sam budynek służył jako hotel prowadzony przez tegoż podatnika. Sprzedany miał być nie tylko sam budynek, ale też jego wyposażenie. Transakcja obejmowała także pozostałe elementy przedsiębiorstwa, takie jak jego nazwa, wierzytelności oraz zobowiązania, tajemnice handlowe oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Według zapewnień sprzedającego nabywca zamierza prowadzić w tym budynku taką samą działalność.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas