Aktualizacja: 19.06.2018 09:27 Publikacja: 19.06.2018 09:18
Foto: 123 RF
Ustawa o VAT przewiduje, że zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest wyłączone z opodatkowania. Ta zasada, istniejąca już od dawna w polskich i europejskich przepisach o VAT, nie zawsze jest jednak oczywista w praktyce. Wiele wątpliwości powstaje m.in. na tle definicji przedsiębiorstwa.
Takich właśnie wątpliwości podatnika dotyczyła interpretacja prawa podatkowego wydana 14 czerwca przed dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Opisana we wniosku do KIS sytuacja dotyczyła sprzedaży budynku, w którym podatnik mieszkał z małżonką. Ten sam budynek służył jako hotel prowadzony przez tegoż podatnika. Sprzedany miał być nie tylko sam budynek, ale też jego wyposażenie. Transakcja obejmowała także pozostałe elementy przedsiębiorstwa, takie jak jego nazwa, wierzytelności oraz zobowiązania, tajemnice handlowe oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Według zapewnień sprzedającego nabywca zamierza prowadzić w tym budynku taką samą działalność.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za usługi promocyjne świadczone przez branżo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kary umowne za opóźnienia w realizacji internetowych usług serwisowych z automatu nie są wyłączone z kosztów pod...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkanie z kontrahentem, na którym zała...
Odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrz...
Przepis nakładający podatek na wielokrotne restrukturyzacje może być niezgodny z europejską dyrektywą – sugeruje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas