Sąd: Fiskus bezprawnie ogranicza preferencję w PIT

Z przepisów nie wynika, że podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP Box, ma obowiązek prowadzić ewidencję od początku,czyli na bieżąco.

Aktualizacja: 17.12.2021 10:27 Publikacja: 17.12.2021 05:52

Sąd: Fiskus bezprawnie ogranicza preferencję w PIT

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił skargę podatnika, który spierał się z fiskusem o wykładnię przepisów dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej, tzw. ulgi IP Box.

We wniosku o interpretację z kwietnia 2021 r. mężczyzna wyjaśnił, że od kilku lat prowadzi jednoosobową firmę, związaną z wytwarzaniem oprogramowań. Dochód za 2019 i 2020 r. rozliczył 19-proc. liniowym PIT. Szczegółowo opisał, co robi, i tłumaczył, że od 1 stycznia 2021 r. prowadzi odrębną od podatkowej książki przychodów i rozchodów ewidencję, która wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Pozwala również na ustalenie przypadających na nie przychodów, kosztów, dochodu (straty). Podkreślił jednak, że jest w stanie przygotować odpowiednią ewidencję na potrzeby sporządzenia korekty zeznań podatkowych za lata 2019 i 2020 r., bo chciałby skorzystać z ulgi także za te okresy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama