Aktualizacja: 06.11.2024 16:44 Publikacja: 30.12.2021 17:35
Foto: Adobe Stock
Już 1 stycznia wchodzą w życie przepisy, które zmienią warunki prowadzenia biznesu. Eksperci wskazują, z jakimi problemami najczęściej mierzą się podatnicy.
– Polski Ład wprowadza zmiany niekorzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Najwięcej wątpliwości budzą nowe zasady rozliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcom trudno oszacować wysokość obciążeń, które będą ponosić w 2022 r., co wzmacnia niepewność. W poprzednich latach nie było podobnych problemów. Dopiero po zakończeniu 2022 r. będzie wiadomo, jak zmiany przepisów wpłyną na finanse przedsiębiorców – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP.
Składanie plików JPK_CIT będzie nie tylko techniczną rewolucją, ale też wzmocnieniem skarbówki.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorca sponsorujący klub sportowy może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, a następnie odliczyć ich połowę od dochodu. Pod warunkiem, że klub go reklamuje.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Internetowy twórca nie musi się dzielić z fiskusem drobnymi wpłatami od swoich sympatyków. Pod warunkiem, że są to darowizny. Jeśli nie są, będą opodatkowane PIT.
Już teraz gospodarka amerykańska jest bardzo silna, więc ekspansja fiskalna administracji Trumpa przełoży się na inflację w USA, na co Fed będzie musiał zareagować zaostrzając politykę monetarną – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekonomista.
Od 16 października 2024 r. sprawy o ustalenie płci metrykalnej są rozpatrywane w sądach w trybie pilnym. Ponadto osoby transpłciowe oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni mogą siedzieć podczas rozpraw po tej samej stronie sali.
Sztuczna inteligencja dotyka wielu obszarów naszego życia. A czy może także zmienić strategię procesową w części sporów prawnoautorskich, tzn. czy poprzez zastosowanie AI można skutecznie bronić się przed zarzutem naruszenia praw autorskich?
Większość spółek komandytowych funkcjonuje w obrocie jako tzw. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowe. W takiej spółce odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki ponosi spółka z o.o.
O tym czy opłacanie przez spółkę grupowej polisy od odpowiedzialności cywilnej może powodować powstanie przychodu podatkowego u beneficjenta, decyduje sposób określenia podmiotów objętych ochroną.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Po wejściu w życie implementacji dyrektywy CCD2 zakres swobody komunikacji marketingowej odnoszącej się do kredytów konsumenckich będzie istotnie ograniczony.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas