Wynagrodzenie za odroczenie terminu płatności jest zwolnione z VAT

Kwoty podwyższające cenę o określony procent za każdy miesiąc wydłużenia płatności po dostawie towaru nie są elementem kalkulacyjnym zapłaty z tytułu dostawy i nie zwiększają podstawy opodatkowania.

Publikacja: 07.05.2018 02:00

Wynagrodzenie za odroczenie terminu płatności jest zwolnione z VAT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 7 lutego 2018 r. (I SA/Po 1167/17).

Spółka zajmuje się sprzedażą nawozów i chemikaliów. W tym celu zawiera z kontrahentami umowy regulujące zasady i warunki realizowania dostaw, w tym terminy płatności. Podstawą do ustalenia właściwej kwoty za sprzedawany towar jest cena określona w cenniku dla 14-dniowego terminu płatności. Zgodnie z dodatkowymi warunkami zawartymi w cenniku, podana cena może być podwyższona o wskazany w cenniku procent za każdy miesiąc wydłużenia terminu płatności. Gdy kontrahent nie może uiścić płatności w wyznaczonym pierwotnie na fakturze terminie (określonym zgodnie z zasadami wynikającymi z cennika), a termin ten jeszcze nie minął, wówczas zwraca się do spółki z prośbą o jego wydłużenie. Jeżeli spółka przedłuża taki termin, to wówczas wystawia fakturę korygującą z nowym terminem płatności oraz skorygowaną podwyższoną podstawą opodatkowania z tytułu dostawy towarów zgodnie z zasadami wynikającymi z cennika obowiązującego na dzień zmiany terminu płatności.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama