Wniosek PIT-WZ, a więc wniosek o sporządzenie zeznania rocznego przez urząd skarbowy można złożyć jeszcze tylko dzisiaj. To nowe, nieznane w poprzednich latach rozwiązanie w praktyce dostępne jest dla tych podatników, którzy swoje zeznanie roczne składają na formularzu PIT-37, czyli uzyskują dochody za pośrednictwem płatników. Jak bowiem wynika z art. 45ca ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy uzyskujący wyłącznie dochody od wskazanych tą normą płatników (m.in. z tytułu umowy o pracę) mogą złożyć, w terminie do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, urzędowi skarbowemu wniosek o sporządzenie zeznania rocznego. Muszą jednocześnie wskazać adres poczty elektronicznej, na który ma być wysłana informacja o sporządzeniu zeznania. Z uwagi na to, że 15 kwietnia w roku 2018 przypada w niedzielę, ostatnim dniem, w którym można skutecznie złożyć wniosek PIT-WZ, jest poniedziałek 16 kwietnia 2018 r.
Akceptacja albo odrzucenie
Złożenie wniosku PIT-WZ nie oznacza złożenia zeznania rocznego. To dopiero na podstawie tego wniosku urząd skarbowy sporządzi za podatnika roczne zeznanie podatkowe PIT-37 w terminie pięciu dni, licząc od otrzymania wniosku. Zeznanie to zostanie udostępnione podatnikowi w celu jego akceptacji lub odrzucenia. Jeżeli podatnik zaakceptuje sporządzone przez urząd skarbowy zeznanie roczne (także w sposób milczący), to zostanie ono uznane za złożone. Jeżeli natomiast je odrzuci, to będzie musiał sporządzić i złożyć je samodzielnie na zasadach ogólnych, a zatem w terminie do 30 kwietnia. Akceptacji bądź odrzucenia sporządzonego przez urząd skarbowy zeznania PIT-37 dokonuje się poprzez portal podatkowy.
Można skorzystać z ulg i odliczeń
Omawiane rozwiązanie nie wyklucza możliwości skorzystania z niektórych preferencji podatkowych. I tak, składając wniosek o sporządzenie zeznania rocznego podatnik może wnioskować o uwzględnienie:
- w zeznaniu sposobu opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub w sposób właściwy dla osób samotnie wychowujących dziecko,
- kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 22 ust. 2 lub 11 ustawy o PIT (tj. kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy),
- odliczeń z tytułu tzw. ulgi rehabilitacyjnej (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) oraz odliczeń w związku z tzw. ulgą na dzieci (art. 27f ustawy o PIT).
Podatnik jest także uprawniony do wskazania organizacji pożytku publicznego, na rzecz której chciałby przekazać 1 proc. swojego podatku.
Tylko elektronicznie
Wniosek PIT-WZ składa się wyłącznie za pośrednictwem portalu podatkowego albo za pomocą systemu teleinformatycznego dostępnego na stronie, której adres jest podany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Wniosek może być składany także za pomocą systemu teleinformatycznego banków krajowych albo SKOK-ów świadczących usługi drogą elektroniczną, zapewniającego bezpieczeństwo, integralność i poufność przekazywania danych. Konsekwencją takiego rozwiązania jest też konieczność autoryzacji składanego wniosku, co można zrobić zarówno ustalonymi danymi autoryzacyjnymi, jak i profilem zaufanym (ePUAP) czy też kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a w przypadku wniosku składanego za pośrednictwem systemu bankowego albo SKOK – przy użyciu danych uwierzytelniających stosowanych przez bank krajowy albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do weryfikacji w drodze elektronicznej posiadacza rachunku.
Skorzystanie z możliwości sporządzenia zeznania rocznego przez urząd skarbowy jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem podatnika. Formuła ta niewątpliwie jest korzystna dla tych podatników, którzy sporządzając PIT-37 nie korzystają z innych preferencji podatkowych niż te, o których zastosowanie mogą wnioskować w PIT-WZ. ?
Autor jest doradcą podatkowym
podstawa prawna: art. 45ca ust. 1 i art. 45cb ust. 1-3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 200 ze zm.)