NSA: przepisy o zwolnieniach i ulgach trzeba interpretować ściśle

Prawo do obniżania dochodu o straty poniesione w latach ubiegłych nie ma zastosowania do dochodów i strat poniesionych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej.

Publikacja: 10.01.2018 04:20

NSA: przepisy o zwolnieniach i ulgach trzeba interpretować ściśle

Foto: 123RF

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w czerwcu 2014 r. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). Spółka prognozuje, że pierwszy dochód osiągnie w 2019 r. Dalej tłumaczyła, że do tego czasu, w związku z wydatkami inwestycyjnymi, będzie ponosić stratę. Spodziewa się też, że limit pomocy publicznej przypadający na zwolnienie w CIT zostanie przez nią wykorzystany w 2019 r. W związku z tym, że wartość inwestycji jaką zrealizuje, wielokrotnie przewyższa maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych inwestycji, spółka przekroczy limit dopuszczalnej pomocy publicznej na długo przed upływem terminu zakończenia inwestycji określonego w zezwoleniu. W tej sytuacji zapytała, czy po wyczerpaniu limitu dopuszczalnej pomocy publicznej i zakończeniu korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT będzie mogła rozliczyć powstałą do tego czasu stratę na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne