Aktualizacja: 02.01.2018 07:13 Publikacja: 02.01.2018 06:19
Foto: AdobeStock
W sytuacji gdy nie da się codziennie dojeżdżać 300 kilometrów do siedziby kontrahenta, aby dobrze wykonać usługę, trzeba mieć nocleg na miejscu. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią informatyk, który w październiku założył jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów i płaci podatek liniowy. Siedzibę firmy zarejestrował w swoim mieszkaniu.
Po założeniu firmy podpisał umowę z pewną spółką. Zobowiązał się w niej, że będzie wykonywał usługi na rzecz jej klienta z innej miejscowości. Ma wspierać realizację projektów informatycznych oraz zajmować się rozwojem i utrzymywaniem systemów komputerowych tej spółki. Umowę podpisano na rok. Wynagrodzenie ustalane będzie według stawki godzinowej, uwzględnia również przeniesienie praw autorskich. Z umowy wynika, że miejscem świadczenia usług jest siedziba klienta docelowego. Projekt będzie bowiem wykonywany przez cały zespół programistów, co wymaga ścisłej koordynacji pracy komputerowców. Zmusza to informatyka do częstych i długich wyjazdów. Z miejsca zamieszkania do siedziby klienta ma on do pokonania 300 kilometrów, codzienne dojazdy byłyby więc bardzo czasochłonne, a korzystanie z hotelu za drogie. Dlatego na czas trwania umowy planuje on wynająć mieszkanie w mieście, w którym klient ma siedzibę.
Backend fetch failed
XID: 626589757
Varnish cache server
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas