CIT: Polskie przedstawicielstwo w Rosji też powinno pobierać podatek u źródła

Działające w Rosji przedstawicielstwo krajowej spółki, które nie spełnia przesłanek uznania go za zakład w rozumieniu polsko-rosyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest w rzeczywistości z polską firmą jednym podmiotem prawnym.

Publikacja: 23.11.2017 01:30

CIT: Polskie przedstawicielstwo w Rosji też powinno pobierać podatek u źródła

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2017 r. przychody nierezydentów powstają na terenie Polski w każdej sytuacji, gdy dochodzi do regulowania należności, w tym jej stawiania do dyspozycji, wypłacania lub potrącania przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Dla powstania przychodu na terenie Polski nie ma znaczenie ani miejsce zawarcia umowy, ani miejsce wykonania świadczenia. Gdy przychody są jednym z rodzajów należności wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, powstaje obowiązek pobrania podatku (zwanego „podatkiem u źródła") przez wypłacającego należność polskiego kontrahenta. Przepisy nie wskazują jednak, co należy uczynić, gdy transakcja jest zawarta pomiędzy zagraniczny przedstawicielstwem polskiej firmy a nierezydentem.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama