Kiedy ryczałt za użytkowanie przez pracowników prywatnych aut w służbowych jazdach bez podatku

Zwrot wydatków za użytkowanie przez pracowników prywatnych aut w służbowych jazdach lokalnych jest zwolniony z PIT, jeśli odrębne przepisy nakładają na firmę taki obowiązek. Chodzi m.in. o ustawy: o lasach i o pomocy społecznej.

Publikacja: 08.11.2017 04:50

Kiedy ryczałt za użytkowanie przez pracowników prywatnych aut w służbowych jazdach bez podatku

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Pracownicy spółki z o.o. w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych używają prywatnych samochodów osobowych. Pracownicy używający swoich aut na firmowe potrzeby wykonują pracę na terenie miasta, w którym jest siedziba spółki. Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami spółki, pracownicy są uprawnieni do używania prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych po akceptacji przez prezesa zarządu wniosku o takie używanie, w którym określony jest miesięczny limit kilometrów przyznany pracownikowi, oraz po zawarciu umowy cywilnoprawnej w tym zakresie. Pracownicy wykorzystujący swoje auta do celów służbowych sami pokrywają niezbędne do tego koszty. Zwrot pracownikowi kosztów używania jego prywatnego samochodu do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu, obliczonego jako iloczyn stawki za 1 kilometr (ustalonej przez zarząd spółki) i miesięcznego, przyznanego przez prezesa, limitu kilometrów, po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia dotyczącego używania auta. Pracownicy używający samochodów prywatnych do celów służbowych, wykonujący obowiązki wynikające z umowy o pracę, nie są w podróży służbowej. Czy koszty zwracane pracownikom w opisany sposób są ich przychodem i czy podlegają opodatkowaniu PIT? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm