Czy pieniądze od klienta na opłacenie wysyłki towaru są przychodem e-sklepu?

Podmiot prowadzący sklep internetowy nie zapłaci podatku od kwot, które nabywcy przekazują na jego rachunek w celu opłacenia wysyłki towarów realizowanej przez pocztę lub firmę kurierską.

Publikacja: 25.09.2017 06:30

Czy pieniądze od klienta na opłacenie wysyłki towaru są przychodem e-sklepu?

Foto: 123RF

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej towarów przez Internet (w sklepie internetowym oraz za pośrednictwem portali aukcyjnych). Sprzedaż jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorca zajmuje się wyłącznie sprzedażą towarów i nie świadczy usług ich dostawy. Wysyłka odbywa się za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firm kurierskich. Po zakupie klient uiszcza na rachunek bankowy przedsiębiorcy zapłatę za towar powiększoną o koszty przesyłki należne dostawcy. W regulaminie sklepu zawarty jest zapis: „Kupując bezpośrednio w naszym sklepie lub poprzez aukcje (klient) automatycznie udziela sprzedającemu pełnomocnictwa – jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów – na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego". Każdy kupujący, w celu sfinansowania transakcji zakupu, ma obowiązek zaakceptować zapisy regulaminu. Przedsiębiorca pobiera z góry zryczałtowaną kwotę na pokrycie kosztów przesyłki, jej zapakowania i zabezpieczenia. Czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy przedsiębiorcy na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, są jego przychodem z działalności gospodarczej i czy powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne