Czy dywidenda otrzymana od spółki szwajcarskiej jest zwolniona z CIT

Ustawodawca w art. 20 ust. 16 ustawy o CIT, posługując się otwartą formułą „w jakiejkolwiek formie", rozumiał kwotę dywidendy, a nie podatku. Zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w świetle prawa szwajcarskiego podlega natomiast nie kwota wypłaconej dywidendy, lecz kwota podatku.

Publikacja: 10.07.2017 05:40

Czy dywidenda otrzymana od spółki szwajcarskiej jest zwolniona z CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 kwietnia 2017 r. (III SA/Wa 2052/16).

Spółka z o.o. zajmuje się zarządzaniem i ochroną znaków towarowych, w tym udzielaniem licencji. Posiada 51 proc. udziałów w kapitale spółki A. S.A (societe anonyme) z siedzibą w kantonie G. na terenie Konfederacji Szwajcarskiej. Spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy uzyskiwane przez nią dochody związane z wypłatami na jej rzecz z tytułu dywidendy oraz inne przychody z udziału w zyskach korzystają i będą korzystać ze zwolnienia z CIT, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o CIT w powiązaniu z treścią pozostałych ustępów tego artykułu. Zdaniem spółki to, że wypłaty z tytułu dywidendy powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem kapitałowym powinno pozostać bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia z CIT przewidzianego w art. 20 ust. 3 ww. ustawy. Wypłata dywidendy powoduje zmniejszenie wysokości należnego podatku kapitałowego, równocześnie zmniejszając kwotę możliwą do zaliczenia do kosztów podatkowych z tytułu płatności tego podatku. Prowadzi to do zwiększenia podstawy opodatkowania w szwajcarskim podatku dochodowym będącym odpowiednikiem CIT i tym samym zwiększenia obciążenia tą daniną.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów