Aktualizacja: 10.07.2017 05:40 Publikacja: 10.07.2017 05:40
Foto: Fotolia.com
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 kwietnia 2017 r. (III SA/Wa 2052/16).
Spółka z o.o. zajmuje się zarządzaniem i ochroną znaków towarowych, w tym udzielaniem licencji. Posiada 51 proc. udziałów w kapitale spółki A. S.A (societe anonyme) z siedzibą w kantonie G. na terenie Konfederacji Szwajcarskiej. Spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy uzyskiwane przez nią dochody związane z wypłatami na jej rzecz z tytułu dywidendy oraz inne przychody z udziału w zyskach korzystają i będą korzystać ze zwolnienia z CIT, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o CIT w powiązaniu z treścią pozostałych ustępów tego artykułu. Zdaniem spółki to, że wypłaty z tytułu dywidendy powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem kapitałowym powinno pozostać bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia z CIT przewidzianego w art. 20 ust. 3 ww. ustawy. Wypłata dywidendy powoduje zmniejszenie wysokości należnego podatku kapitałowego, równocześnie zmniejszając kwotę możliwą do zaliczenia do kosztów podatkowych z tytułu płatności tego podatku. Prowadzi to do zwiększenia podstawy opodatkowania w szwajcarskim podatku dochodowym będącym odpowiednikiem CIT i tym samym zwiększenia obciążenia tą daniną.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Opłaty za ceny grobów i usług pogrzebowych na cmentarzu w Radomiu są bezprawne - tak orzekł w środę 12 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. To drugi w ostatnim czasie podobny wyrok w sprawie opłat cmentarnych.
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
W związku ze zbliżającym się rozliczeniem podatku dochodowego PIT i CIT za rok 2024 warto się zastanowić, jak obniżyć swój podatek do zapłaty. Oszczędności można uzyskać poprzez skorzystanie z ulg podatkowych.
Wolne od podatku są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku. Gdy turysta prowadzi działalność, rolnik nie skorzysta ze zwolnienia z PIT.
Wykupienie przez pracodawcę polis od następstw nieszczęśliwych wypadków lub z tytułu innych ryzyk stanowi dla pracowników przychód, w związku z czym spółka będzie obowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wynagrodzenie otrzymywane w związku z realizacją opcji CAP, której celem było zabezpieczenie ryzyka wzrostu stóp procentowych, nie stanowi przychodu o charakterze odsetkowym w rozumieniu ustawy o CIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas