Aktualizacja: 06.07.2017 06:00 Publikacja: 06.07.2017 06:00
Foto: Fotolia.com
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy przedmiotów zabytkowych i artystycznych. Opłacam podatek dochodowy w formie karty podatkowej. W prowadzonej działalności przeprowadzam badania konserwatorskie, które są koniecznym elementem procesu konserwacji obiektów zabytkowych. Badania te polegają m.in. na określeniu budowy stratygraficznej obiektu, tj. określeniu liczby i charakteru warstw (np. malarskich, zaprawy) poprzez m.in. odsłonięcie fragmentów tych warstw, za pomocą sond stratygraficznych. Badania te mają na celu rozpoznanie obecności i charakteru przedmiotu, a także datowanie. Są to czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony przeze mnie zakres działalności oraz są niezbędne do całkowitego świadczenia usługi. W ramach badań konserwator pobiera próbki z obiektu, które następnie należy poddać analizie fizyko-chemicznej, której zakres przekracza kompetencje konserwatora zabytków i jest wykonywany w specjalistycznym laboratorium przez osoby mające wykształcenie fizyczne i chemiczne. Czy zatrudnienie, na podstawie umowy cywilnoprawnej, specjalisty z dziedziny chemii i fizyki, w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań fizyko-chemicznych, pozbawi mnie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej? – pyta czytelnik.
Większość dużych firm jeszcze nie jest gotowa na elektroniczną rewolucję w informowaniu o CIT.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Przedsiębiorca ma prawo zmienić formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w 2024 r. Ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.
W związku z wysoką inflacją stawki karty podatkowej wzrosną w przyszłym roku o ponad 13 proc. w porównaniu do stawek obowiązujących w 2023 r.
Minister finansów określił w obwieszczeniu wysokość stawek karty podatkowej w 2024 r. i kwotę, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności.
Od 1 stycznia 2022 r. z karty podatkowej mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy korzystali z tej formy opodatkowania do końca grudnia 2021 r.
Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.
Również osoby opodatkowane kartą podatkową mogą od 1 lipca 2022 r. obniżyć podatek wynikający z decyzji o kwotę stanowiącą 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.
Poprawki do Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 lipca br., przywróciły możliwość uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego części składek na ubezpieczenie zdrowotne, jednak w innej formie niż to miało miejsce do końca ub.r.
Podatnicy na karcie mogą od 1 lipca obniżyć podatek wynikający z decyzji o kwotę stanowiącą 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas