Aktualizacja: 06.07.2017 06:00 Publikacja: 06.07.2017 06:00
Foto: Fotolia.com
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy przedmiotów zabytkowych i artystycznych. Opłacam podatek dochodowy w formie karty podatkowej. W prowadzonej działalności przeprowadzam badania konserwatorskie, które są koniecznym elementem procesu konserwacji obiektów zabytkowych. Badania te polegają m.in. na określeniu budowy stratygraficznej obiektu, tj. określeniu liczby i charakteru warstw (np. malarskich, zaprawy) poprzez m.in. odsłonięcie fragmentów tych warstw, za pomocą sond stratygraficznych. Badania te mają na celu rozpoznanie obecności i charakteru przedmiotu, a także datowanie. Są to czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony przeze mnie zakres działalności oraz są niezbędne do całkowitego świadczenia usługi. W ramach badań konserwator pobiera próbki z obiektu, które następnie należy poddać analizie fizyko-chemicznej, której zakres przekracza kompetencje konserwatora zabytków i jest wykonywany w specjalistycznym laboratorium przez osoby mające wykształcenie fizyczne i chemiczne. Czy zatrudnienie, na podstawie umowy cywilnoprawnej, specjalisty z dziedziny chemii i fizyki, w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań fizyko-chemicznych, pozbawi mnie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej? – pyta czytelnik.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Przedsiębiorca płacący kartę podatkową, który sprzedał samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży. Wysokość karty podatkowej nie jest uzależniona od osiąganych przychodów.
Przedsiębiorca ma prawo zmienić formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w 2024 r. Ma na to czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.
W związku z wysoką inflacją stawki karty podatkowej wzrosną w przyszłym roku o ponad 13 proc. w porównaniu do stawek obowiązujących w 2023 r.
Minister finansów określił w obwieszczeniu wysokość stawek karty podatkowej w 2024 r. i kwotę, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności.
Od 1 stycznia 2022 r. z karty podatkowej mogą korzystać jedynie podatnicy, którzy korzystali z tej formy opodatkowania do końca grudnia 2021 r.
Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.
Również osoby opodatkowane kartą podatkową mogą od 1 lipca 2022 r. obniżyć podatek wynikający z decyzji o kwotę stanowiącą 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas