Dywidenda rzeczowa niekorzystna dla wspólników spółki osobowej

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. wypłata zysku ze spółki osobowej w formie niepieniężnej jest opodatkowana podatkiem dochodowym tak jak w sytuacji, gdy spółka osobowa spieniężyłaby dany przedmiot, a następnie wypłaciłaby wspólnikom zysk w formie pieniężnej.

Publikacja: 26.06.2017 05:00

Dywidenda rzeczowa niekorzystna dla wspólników spółki osobowej

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 24 kwietnia 2017 r. (I SA/Gl 1417/16, I SA/Gl 1418/16).

Małżeństwo prowadziło działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, która ze względu na wielkość osiąganych obrotów była zobowiązana posiadać księgi rachunkowe. W okresie swojej działalności, spółka jawna osiągała dochody podatkowe (opodatkowane PIT na bieżąco po stronie jej wspólników) oraz zysk bilansowy. Uzyskany zysk bilansowy był pobierany przez wspólników lub zostawał przekazany na kapitał zapasowy spółki jawnej (stosownie do uchwały wspólników podejmowanej po zakończeniu danego roku obrotowego). Spółka jawna była również właścicielem nieruchomości, w której realizowana była jej działalność gospodarcza. Wspólnicy spółki jawnej planowali podjąć uchwałę o wypłacie zysku zgromadzonego na kapitale zapasowym spółki jawnej w formie rzeczowej (poprzez przeniesienie na siebie własności nieruchomości posiadanej przez spółkę jawną). Wobec tego, wystąpili o wydanie interpretacji indywidualnej zadając pytanie, czy taka wypłata zysku w formie rzeczowej będzie opodatkowana PIT. W ich ocenie, takie zdarzenie nie powinno być opodatkowane, ponieważ po stronie spółki jawnej nie powstaje „zobowiązanie" w stosunku do wspólników, a w konsekwencji nie zostanie wypełniona przesłanka zastosowania art. 14 ust. 2e i 2f ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, to przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Te zasady stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę osobową (np. spółkę jawną). Organ podatkowy w wydanych interpretacjach podatkowych nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawców i stwierdził, że otrzymanie przez wspólników nieruchomości w zamian za zwolnienie spółki jawnej z obowiązku wypłaty zysku zgromadzonego na jej kapitale zapasowym będzie skutkować powstaniem po stronie spółki jawnej przychodu w PIT, który zostanie rozpoznany po stronie jej wspólników (proporcjonalnie do posiadanego przez nich prawa do udziału w zysku spółki jawnej). Sprawa trafiła do WSA, który przyznał rację organowi podatkowemu.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników