Aktualizacja: 26.06.2017 05:00 Publikacja: 26.06.2017 05:00
Foto: 123RF
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 24 kwietnia 2017 r. (I SA/Gl 1417/16, I SA/Gl 1418/16).
Małżeństwo prowadziło działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, która ze względu na wielkość osiąganych obrotów była zobowiązana posiadać księgi rachunkowe. W okresie swojej działalności, spółka jawna osiągała dochody podatkowe (opodatkowane PIT na bieżąco po stronie jej wspólników) oraz zysk bilansowy. Uzyskany zysk bilansowy był pobierany przez wspólników lub zostawał przekazany na kapitał zapasowy spółki jawnej (stosownie do uchwały wspólników podejmowanej po zakończeniu danego roku obrotowego). Spółka jawna była również właścicielem nieruchomości, w której realizowana była jej działalność gospodarcza. Wspólnicy spółki jawnej planowali podjąć uchwałę o wypłacie zysku zgromadzonego na kapitale zapasowym spółki jawnej w formie rzeczowej (poprzez przeniesienie na siebie własności nieruchomości posiadanej przez spółkę jawną). Wobec tego, wystąpili o wydanie interpretacji indywidualnej zadając pytanie, czy taka wypłata zysku w formie rzeczowej będzie opodatkowana PIT. W ich ocenie, takie zdarzenie nie powinno być opodatkowane, ponieważ po stronie spółki jawnej nie powstaje „zobowiązanie" w stosunku do wspólników, a w konsekwencji nie zostanie wypełniona przesłanka zastosowania art. 14 ust. 2e i 2f ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami, jeżeli podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, to przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, to przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Te zasady stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę osobową (np. spółkę jawną). Organ podatkowy w wydanych interpretacjach podatkowych nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawców i stwierdził, że otrzymanie przez wspólników nieruchomości w zamian za zwolnienie spółki jawnej z obowiązku wypłaty zysku zgromadzonego na jej kapitale zapasowym będzie skutkować powstaniem po stronie spółki jawnej przychodu w PIT, który zostanie rozpoznany po stronie jej wspólników (proporcjonalnie do posiadanego przez nich prawa do udziału w zysku spółki jawnej). Sprawa trafiła do WSA, który przyznał rację organowi podatkowemu.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu darowizny na szczytne cele. Dzięki temu zmniejszymy podatek. Ulga ma jednak swój limit. Jeśli go przekroczymy, część odliczenia przepadnie.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas