Aktualizacja: 24.04.2017 02:00 Publikacja: 24.04.2017 02:00
Foto: 123RF
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca .03.2017 r. (2461-IBPB-1-1.4510.1.2017.2. BK).
Do organów podatkowych zwrócił się podatnik, który zawarł z tym samym podmiotem kilka umów na wykonanie prac remontowych i utrzymanie ruchu. W każdej z umów (które podatnik sam przygotował) zawarta została informacja o możliwości nałożenia kar, jeżeli w przypadku nieobecności pracownika podatnik nie zapewni zastępstwa umożliwiającego prawidłowe wykonanie usługi. W związku z brakiem zastępstwa zleceniodawca wystawił noty obciążające, których wysokość odzwierciedlała nieobecności pracownika w ciągu dwóch lat, uznając że niezapewnienie pełnej załogi było niezgodne z warunkami umowy. Usługa została wykonana prawidłowo, wszystkie wystawione przez podatnika faktury odzwierciedlały liczbę faktycznie przepracowanych godzin (zleceniodawca zapłacił mniej niż przewidywała umowa), a podatnik nigdy nie otrzymał od zleceniodawcy informacji o nieprawidłowościach.
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas