VAT: Czynności czysto techniczne to nie usługa finansowa

Jedynie czynności zmieniające sytuację prawną lub finansową beneficjenta usługi spełniają warunki upoważniające do zastosowania zwolnienia od podatku wymienionego w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Są one elementem usługi finansowej oraz mają odrębny od tej usługi charakter.

Publikacja: 24.04.2017 03:00

VAT: Czynności czysto techniczne to nie usługa finansowa

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2017 r. (I FSK 1002/15).

W celu prawidłowego rozliczania transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem kart płatniczych bank korzysta z usług wyspecjalizowanych podmiotów umożliwiających przeprowadzenie rozliczeń finansowych. Usługi świadczone na rzecz banku umożliwiają przetwarzanie transakcji, przeprowadzanie autoryzacji oraz rozliczanie finansowe transakcji wykonywanych przy pomocy kart pomiędzy poszczególnymi grupami podmiotów uczestniczących w danej transakcji oraz obsługę tych czynności. W zależności od potrzeb banku, usługodawcy mogą wykonywać w ramach świadczonej przez siebie usługi również inne czynności dotyczące transakcji przeprowadzanych przez klientów banku, umożliwiające prawidłowe przetwarzanie, autoryzację i rozliczanie transakcji. Do takich dodatkowych czynności, które mogą być świadczone, należą przykładowo: sporządzanie raportów rozliczeniowych, przesyłanie plików z danymi o operacjach finansowych oraz transmisja plików. Z tytułu nabycia tych usług bank jest zobligowany do rozpoznania importu usług i rozliczenia VAT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT. Bank zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy nabywane usługi korzystają (w całości) ze zwolnienia z VAT.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne