Aktualizacja: 10.04.2017 02:00 Publikacja: 10.04.2017 02:00
Foto: Fotolia.com
Przepisy o uldze na złe długi w VAT dotyczą zasadniczo transakcji między dwoma podmiotami. Może się jednak zdarzyć, że po zastosowaniu ulgi na złe długi dojdzie do połączenia osób prawnych, które dotychczas występowały wobec siebie jako dłużnik i wierzyciel. Takie połączenie ma istotny wpływ na rozliczenie VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.
W świetle art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Z normy tej wynika obowiązek dłużnika pomniejszenia odliczonej kwoty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania należności. Z obowiązkiem tym połączone jest również uprawnienie wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego (do pomniejszenia kwoty podatku należnego). Regulacja ta ma na celu zmobilizować nabywców towarów i usług do regulowania należności. Jednocześnie pozwala wierzycielowi skorygować rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, a więc łagodzi negatywne skutki zatorów płatniczych.
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów, które przesuwają w czasie o dwa lata obowiązek raportowani...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas