Ulga na złe długi a połączenie wierzyciela i dłużnika

Na skutek połączenia podmiotów wygasają między nimi wszelkie zobowiązania z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług. Nie dochodzi w takim przypadku do uregulowania należności, więc żadna ze spółek nie robi korekty podatku.

Publikacja: 10.04.2017 02:00

Ulga na złe długi a połączenie wierzyciela i dłużnika

Foto: Fotolia.com

Przepisy o uldze na złe długi w VAT dotyczą zasadniczo transakcji między dwoma podmiotami. Może się jednak zdarzyć, że po zastosowaniu ulgi na złe długi dojdzie do połączenia osób prawnych, które dotychczas występowały wobec siebie jako dłużnik i wierzyciel. Takie połączenie ma istotny wpływ na rozliczenie VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.

W świetle art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Z normy tej wynika obowiązek dłużnika pomniejszenia odliczonej kwoty podatku naliczonego w przypadku nieuregulowania należności. Z obowiązkiem tym połączone jest również uprawnienie wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego (do pomniejszenia kwoty podatku należnego). Regulacja ta ma na celu zmobilizować nabywców towarów i usług do regulowania należności. Jednocześnie pozwala wierzycielowi skorygować rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, a więc łagodzi negatywne skutki zatorów płatniczych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama