Aktualizacja: 13.03.2017 05:30 Publikacja: 13.03.2017 05:30
Foto: 123rf
Przepisy regulujące przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania obowiązują już od przeszło pół roku (od 15 lipca 2016 r.). W tak krótkim okresie nie pojawiło się oczywiście zbyt wiele spraw z tego zakresu. Analiza nielicznych i znanym mi przypadków wskazuje niestety na tendencję administracji podatkowej do nadużywania klauzuli unikania opodatkowania. Urzędnicy dopatrują się u podatnika złych intencji tam, gdzie w grę wchodzi zwykła racjonalność biznesowego postępowania. Oczywiście nikogo to szczególnie nie dziwi, należało się tego spodziewać. Minie jeszcze co najmniej pół roku zanim pojawią się pierwsze orzeczenia sądów administracyjnych w przedmiotowej kwestii i co najmniej 1,5 roku zanim będzie można mówić o linii lub liniach orzeczniczych. Dopiero wówczas zacznie się kształtować względnie stały sposób faktycznego stosowania klauzuli w praktyce prawa podatkowego w Polsce. Zanim to jednak nastąpi, warto zastanowić się, w jaki sposób rozsądnie planować swoje interesy, tak aby nie wystawiać się na nadmierne ryzyko zastosowania klauzuli, z jednej strony, ale też nie pozwolić się zastraszyć i nie postępować w myśl zasady „trzeba robić tak, aby fiskus otrzymał jak najwięcej".
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas