Dziś mija termin przesłania JPK VAT

Jeżeli ewidencja VAT prowadzona jest „techniką ręczną", a nie przy użyciu programów komputerowych, to podatnik (także gmina) do końca 2016 r. nie ma jeszcze obowiązku comiesięcznego raportowania.

Aktualizacja: 27.02.2017 09:42 Publikacja: 27.02.2017 05:50

Dziś mija termin przesłania JPK VAT

Foto: 123RF

- Jeżeli ewidencje podatkowe VAT są aktualnie prowadzone przez daną gminę (mała wiejska gmina) techniką ręczną, a nie przy użyciu programów komputerowych, to czy taka gmina też musi od 1 stycznia 2017 r. przekazywać JPK? Czy taki obowiązek będzie mieć dopiero od stycznia 2018 roku, kiedy to zostaje wprowadzony powszechny obowiązek elektronicznego prowadzenia ewidencji podatkowych VAT (art. 109 ust. 8a ustawy o VAT)? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 82 § 1b ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), podatnicy (m.in. osoby prawne) prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi finansów informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT >patrz ramka. Muszą to robić w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 o.p. (tj. w formie tzw. JPK_VAT), na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT