Wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową obiektu

Kwot wydanych na przebudowę, adaptację, rekonstrukcję lub modernizację środka trwałego przekraczających 3500 zł nie można ujmować jako koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Publikacja: 27.02.2017 02:30

Wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową obiektu

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 20 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.1011.2016.1.AB).

Spółka działa w branży nieruchomościowej. Oprócz tej działalności podejmowała także inwestycje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej. W celu uruchomienia elektrowni wodnej, spółka nabyła grunt zabudowany zabytkowym młynem oraz budynkiem pomocniczym. Planowana pierwotnie inwestycja okazała się jednak nieopłacalna i spółka przebudowała zakupione nieruchomości na budynki mieszkalne w celu wynajmowania lokali jako apartamentów turystycznych lub ich sprzedaży. W ramach przebudowy spółka poniosła wiele wydatków, m.in. na przygotowanie dokumentacji budowlanej, projektów, map, ekspertyz, audytów, na prace zabezpieczające i porządkowe, energię elektryczną, jak również na prace budowlane (w szczególności na wymianę pokrycia dachowego i tynków) oraz nadzór architektoniczny i budowlany. Wskazane nakłady przekraczały wartość 3500 zł i były, co do zasady, księgowane na koncie: „środki trwałe w budowie". Spółka na bieżąco zaliczała je do kosztów uzyskania przychodów.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm