Wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową obiektu

Kwot wydanych na przebudowę, adaptację, rekonstrukcję lub modernizację środka trwałego przekraczających 3500 zł nie można ujmować jako koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Publikacja: 27.02.2017 02:30

Wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową obiektu

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 20 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-3.4510.1011.2016.1.AB).

Spółka działa w branży nieruchomościowej. Oprócz tej działalności podejmowała także inwestycje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej. W celu uruchomienia elektrowni wodnej, spółka nabyła grunt zabudowany zabytkowym młynem oraz budynkiem pomocniczym. Planowana pierwotnie inwestycja okazała się jednak nieopłacalna i spółka przebudowała zakupione nieruchomości na budynki mieszkalne w celu wynajmowania lokali jako apartamentów turystycznych lub ich sprzedaży. W ramach przebudowy spółka poniosła wiele wydatków, m.in. na przygotowanie dokumentacji budowlanej, projektów, map, ekspertyz, audytów, na prace zabezpieczające i porządkowe, energię elektryczną, jak również na prace budowlane (w szczególności na wymianę pokrycia dachowego i tynków) oraz nadzór architektoniczny i budowlany. Wskazane nakłady przekraczały wartość 3500 zł i były, co do zasady, księgowane na koncie: „środki trwałe w budowie". Spółka na bieżąco zaliczała je do kosztów uzyskania przychodów.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama