VAT: Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste

Przesunięcie auta wykupionego z leasingu z majątku firmowego do prywatnego jest nieodpłatną dostawą towarów. Zdaniem fiskusa, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę nabycia zaktualizowaną do wartości rynkowej.

Publikacja: 23.02.2017 05:20

VAT: Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste

Foto: 123RF

- Prowadzę działalność gospodarczą, jestem zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności używałam na podstawie umowy leasingu samochód osobowy, który wykupiłam po jej zakończeniu. Z faktury dokumentującej wykup z leasingu odliczyłam 50 proc. VAT. Obecnie chcę wycofać samochód z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na cele osobiste. Czy muszę skorygować lub naliczyć VAT? – pyta czytelniczka.

Jak wynika z treści pytania, czytelniczce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu samochodu z leasingu. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, za podlegającą opodatkowaniu VAT dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama