VAT: Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste

Przesunięcie auta wykupionego z leasingu z majątku firmowego do prywatnego jest nieodpłatną dostawą towarów. Zdaniem fiskusa, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć cenę nabycia zaktualizowaną do wartości rynkowej.

Publikacja: 23.02.2017 05:20

VAT: Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele osobiste

Foto: 123RF

- Prowadzę działalność gospodarczą, jestem zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności używałam na podstawie umowy leasingu samochód osobowy, który wykupiłam po jej zakończeniu. Z faktury dokumentującej wykup z leasingu odliczyłam 50 proc. VAT. Obecnie chcę wycofać samochód z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na cele osobiste. Czy muszę skorygować lub naliczyć VAT? – pyta czytelniczka.

Jak wynika z treści pytania, czytelniczce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykupu samochodu z leasingu. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, za podlegającą opodatkowaniu VAT dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama