W 2017 r. ewidencje VAT według nowych zasad

Podatnicy, którzy nie korzystają ze zwolnienia z VAT, muszą prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów. Jest on niezbędny do prawidłowego sporządzenia deklaracji oraz informacji podsumowującej. Od 1 stycznia br. trzeba w nim ujawniać także numer VAT kontrahenta.

Publikacja: 23.02.2017 05:40

Przepisy nie określają obowiązującego wzoru ewidencji VAT

Przepisy nie określają obowiązującego wzoru ewidencji VAT

Foto: 123RF

Prowadzenie ewidencji dla potrzeb VAT jest jednym z podstawowych obowiązków nałożonych na podatników tego podatku. Ewidencje te, powszechnie zwane rejestrami sprzedaży i zakupów, pozwalają na właściwe rozliczenie podatku, czyli na przygotowanie przez podatnika VAT deklaracji miesięcznej bądź kwartalnej. Zgodnie ze znowelizowanym od 1 stycznia 2017 r. art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, z wyjątkiem wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 (zwolnienia przedmiotowe) oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT (zwolnienie w ramach limitu kwotowego), są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku