W 2017 r. ewidencje VAT według nowych zasad

Podatnicy, którzy nie korzystają ze zwolnienia z VAT, muszą prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów. Jest on niezbędny do prawidłowego sporządzenia deklaracji oraz informacji podsumowującej. Od 1 stycznia br. trzeba w nim ujawniać także numer VAT kontrahenta.

Publikacja: 23.02.2017 05:40

Przepisy nie określają obowiązującego wzoru ewidencji VAT

Przepisy nie określają obowiązującego wzoru ewidencji VAT

Foto: 123RF

Prowadzenie ewidencji dla potrzeb VAT jest jednym z podstawowych obowiązków nałożonych na podatników tego podatku. Ewidencje te, powszechnie zwane rejestrami sprzedaży i zakupów, pozwalają na właściwe rozliczenie podatku, czyli na przygotowanie przez podatnika VAT deklaracji miesięcznej bądź kwartalnej. Zgodnie ze znowelizowanym od 1 stycznia 2017 r. art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, z wyjątkiem wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 (zwolnienia przedmiotowe) oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT (zwolnienie w ramach limitu kwotowego), są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm