Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłatę za szkodę wyrządzoną przez jej pracownika, który wykonywał kontrakt u kontrahenta. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.
Wystąpiła o nią spółka, która świadczy usługi na rzecz kontrahentów z Niemiec. Zajmuje się czyszczeniem i regeneracją szalunków w halach fabrycznych. Podczas prac jeden z pracowników uszkodził bramę wjazdową do hali. Nastąpiło to w czasie manewru cofania wózka załadowanego umytym materiałem szalunkowym.
Spółka została obciążona kosztem naprawy bramy w wysokości 2,6 tys. euro. Czy może ten wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Twierdzi, że tak, ponieważ wydatek ma związek z prowadzoną przez nią działalnością. Szkoda powstała w trakcie wykonywania usługi, natomiast naprawa bramy była konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom obsługującym wózki oraz w celu osiągania dalszych przychodów z realizowanego kontraktu.
Spółka podkreśliła też, że ustawa o CIT nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów strat powstałych na skutek zdarzeń losowych.
Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał przede wszystkim ogólne warunki rozliczania wydatków. Są one kosztem uzyskania przychodów, jeśli zostały poniesione przez przedsiębiorcę (czyli muszą być pokryte z jego zasobów majątkowych). Powinny być definitywne, nie mogą być przedsiębiorcy w jakikolwiek sposób zwrócone. Trzeba wykazać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. I wpływ na uzyskanie przychodu (lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła). Poza tym wydatki trzeba odpowiednio udokumentować i nie mogą być wyłączone z katalogu podatkowych kosztów.
Skarbówka przypomniała też art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT, z którego wynika, że kosztem uzyskania przychodów nie są kary umowne i odszkodowania z tytułu:
- wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,
- zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
- zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Opisany we wniosku o interpretację wydatek na naprawę bramy nie znajduje się w tym katalogu. Ponieważ jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy osiągnięciu przychodu lub zabezpieczeniu jego źródła, spółka może uznać go za podatkowy koszt.
numer interpretacji: 2461-IBPB-1-2.4510. 1010.2016.1.AK