Nabywca musi wiedzieć o korekcie faktury

- Sprzedawca ma prawo skorygować pierwotne rozliczenia, gdy ma potwierdzenie odbioru faktury korygującej od kupującego. - Zdarza się jednak, że pomimo usilnych starań podatnik nie może go uzyskać. - Obniży wtedy podstawę opodatkowania, gdy udokumentuje próby doręczenia faktury korygującej i gdy z dokumentacji wynika, że nabywca wie o korekcie.

Publikacja: 22.12.2016 05:20

Przepisy nie precyzują wymagań co do formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Przepisy nie precyzują wymagań co do formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Foto: 123RF

Zdarza się często , że pomimo zwrotu towarów bądź udzielenia obniżki ceny sprzedawca nie może uzyskać od nabywcy potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Gdy taka faktura stanowi podstawę dla obniżenia wartości podstawy opodatkowania oraz wartości podatku należnego, posiadanie potwierdzenia jest wymaganym elementem dla skorygowania pierwotnych rozliczeń, co wynika z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

Jeżeli potwierdzenie zostało uzyskane przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, to wartość sprzedaży obniża się w rozliczeniu za ten właśnie okres. Z kolei ewentualne uzyskanie potwierdzenia po tym terminie, uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym to potwierdzenie uzyskał.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku