Reklama
Rozwiń

Posiadanie certyfikatów w funduszu nie wyłącza przepisów o CFC

Jeżeli fundusz inwestycyjny ma udziały w zagranicznej spółce, to inwestor nabywający w nim jednostki uczestnictwa, pośrednio także je posiada. Może to dla niego oznaczać obowiązek raportowania i rozliczania się z polskim fiskusem.

Publikacja: 31.10.2016 15:30

Posiadanie certyfikatów w funduszu nie wyłącza przepisów o CFC

Foto: www.sxc.hu

Przepisy o opodatkowaniu w Polsce dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (Controlled foreign company, w skrócie CFC) nakładają na polskich podatników dodatkowe obowiązki polegające na raportowaniu dochodów podmiotów zagranicznych spełniających kryteria definicji zagranicznej spółki kontrolowanej i rozliczenia się z polskim fiskusem z tego tytułu.

Jednym z kryteriów, jakie ustawodawca przewidział konstruując ustawową definicję pojęcia „zagraniczna spółka kontrolowana", jest posiadanie przez polskiego podatnika udziału w kapitale, praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub inne prawo do uczestnictwa w zyskach spółki zagranicznej. Co istotne, liczy się posiadanie zarówno bezpośrednie, jak też za pośrednictwem innego podmiotu (innych podmiotów). W przypadku polskich podatników PIT ustawodawca przewidział, że dla celów obliczenia udziału posiadanego w CFC powinni oni uwzględnić również udziały posiadane przez swoich bliskich (małżonka oraz krewnych do drugiego stopnia).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?