Rozgłośnia musi stosować prewspółczynnik do odliczenia VAT

Czynności wykonane przez nadawcę publicznego w ramach misji publicznej nie podlegają opodatkowaniu VAT, bo nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Publikacja: 19.10.2016 04:00

Spór w sprawie dotyczył obowiązku określenia kwot podatku naliczonego z zastosowaniem proporcji z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.

Z pytaniem wystąpiła rozgłośnia regionalna – publiczne radio. Tłumaczyła, że w swojej działalności wykonuje wiele czynności, w tym: odpłatne świadczenie usług zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 34, odpłatne świadczenie usług reklamowych opodatkowane 23 proc. VAT i odpłatne świadczenie usług niepodlegające VAT ze względu na miejsce świadczenia tych usług znajdujące się poza terytorium kraju. Zapytała czy od 1 stycznia 2016 r. będzie miała obowiązek określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie z tzw. prewspółczynnikiem z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sąd: fiskus nie może ścigać spadkobiercy prezesa obciążonego podatkiem spółki
Podatki
Bez wódki i piwa nie będzie imprezy? Fiskus ma swoje zdanie
Podatki
Małe firmy mogą już starać się o nowe zwolnienie z VAT
Podatki
Podwyżka kwoty wolnej od PIT i zryczałtowana składka zdrowotna. Oczekiwania biznesu wobec rządu
Podatki
Hotele bez dodatkowych podatków. WSA: nie są spółkami nieruchomościowymi
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego