Wzrosła liczba kontroli MF cen transferowych między podmiotami powiązanymi

Ostatnimi czasy wzrosła liczba kontroli cen transferowych. Urzędnicy zwracają szczególną uwagę na prawidłowość ustalenia przez podmioty powiązane wysokości opłat za używanie znaków towarowych czy za licencje na oprogramowanie.

Publikacja: 17.10.2016 02:00

Wzrosła liczba kontroli MF cen transferowych między podmiotami powiązanymi

Foto: www.sxc.hu

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów od początku 2016 roku wzrosła liczba kontroli sprawdzających prawidłowość ustalania cen transferowych między podmiotami powiązanymi. Od 2017 r. organy podatkowe będą dodatkowo sprawdzać prawidłowość wprowadzenia przez podatnika w życie nowych przepisów o cenach transferowych, zmienionych w wyniku nowelizacji ustaw o CIT i o PIT. Ważne jest, aby podatnicy, którzy są licencjobiorcami lub licencjodawcami, odpowiednio przygotowali się do potencjalnej kontroli w tym zakresie. Zgodnie z internetowym komunikatem Ministerstwa Finansów dotyczącym postępowań z zakresu cen transferowych i optymalizacji podatkowej przeprowadzonych w 2015 roku, jedną z najczęstszych nieprawidłowości w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi jest ustalenie opłat licencyjnych na zawyżonym poziomie. Ustalenie wysokości opłaty za udzielenie licencji na poziomie nierynkowym dotyczy najczęściej używania znaków towarowych lub licencji na oprogramowanie czy technologię. W 2015 roku urzędnicy zakwestionowali około 25 mln zł kosztów podatkowych.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT