Aktualizacja: 17.10.2016 02:00 Publikacja: 17.10.2016 02:00
Foto: 123RF
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 29 lipca 2016 r. (IBPP3/4512-251/16/UH).
Spółka prowadzi odpłatną sprzedaż voucherów prezentowych na rzecz osób prywatnych i firm (klienci). Vouchery są dokumentami na okaziciela o określonej wartości nominalnej, uprawniającymi do bezgotówkowego zakupu usług. Usługi te są wykonywane przez partnerów spółki (spółka nie wykonuje żadnych usług zawartych na voucherach samodzielnie). Voucher może być wykorzystany w terminie 365 dni od zakupu. Klient kupuje voucher na stronie internetowej spółki, płaci za niego, a po zaksięgowaniu wpłaty papierowy voucher jest wysyłany do klienta pocztą lub kurierem. Partner powiadamia spółkę o wykorzystaniu vouchera przez klienta i wystawia spółce fakturę VAT dokumentującą usługę zrealizowaną przez tego partnera (np. za lot paralotnią, skok ze spadochronem itp.). Jednocześnie, spółka wystawia posiadaczowi zrealizowanego vouchera fakturę NP (niepodlegająca VAT) w celu udokumentowania sprzedaży vouchera. Spółka ponosi również inne wydatki związane ze sprzedażą voucherów (np. koszt reklamy w internecie, koszt wykonania vouchera przez firmę zewnętrzną).
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Radca prawny może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wykorzystywany do celów służbowych inteligentny zegarek.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Czy przedsiębiorca zajmujący się doradztwem dotyczącym procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów może utracić zwolnienie z VAT? Ministerstwo Finansów odpowiedziało.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Firma nie może rozliczać w kosztach wydatków na samochód udostępniony pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas