Na etacie płacimy podatek według skali, czyli 18 albo 32 proc. Dochody do 85 528 zł rocznie są obciążone 18 proc. PIT i oczywiste jest, że bardziej się to opłaca niż 19-proc. stawka liniowa. Wyższy dochód to 32-proc. danina, ale nawet wtedy nie zawsze podatek liniowy będzie lepszy. Wszystko zależy od tego, z jakich ulg i preferencji możemy korzystać.

Ci, którym zmiana się opłaca, muszą pamiętać, że w firmie nie mogą robić dla swojego pracodawcy tego samego co na etacie. Jeśli rozwiązali umowę o pracę, ale nadal wykonują te same czynności dla byłego szefa, na podatek liniowy muszą poczekać. Ale tylko do następnego roku. Jeśli więc ktoś zrezygnuje do końca grudnia z etatu, a w styczniu założy własną firmę, wolno mu płacić 19 proc. PIT, nawet jeśli współpracuje z byłym pracodawcą i wykonuje te same czynności co na etacie.

Zakaz stosowania stawki liniowej obowiązuje, gdy usługi świadczone przez przedsiębiorcę na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w całości odpowiadają czynnościom wykonywanym na etacie. Jeśli pokrywa się tylko część, podatek liniowy można płacić bez ograniczeń – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Przy przechodzeniu z etatu na firmę trzeba też pamiętać, że fiskus ma prawo sprawdzić, jakie relacje łączą przedsiębiorcę z byłym pracodawcą. Jeśli nic się nie zmieniło, może uznać, że pod pozorem działalności gospodarczej nadal wykonywana jest umowa o pracę. Konsekwencją może być przekwalifikowanie przychodów i rozliczenie według zasad obowiązujących na etacie (czyli z podatkiem według skali, bez liniowego). Z reguły skończy się to naliczeniem zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Kontrahent będzie natomiast odpowiadał za niepobrane zaliczki na PIT.

Trzeba więc dopasować relacje z byłym pracodawcą do przepisów. Mówią one, że urząd może zakwestionować rozliczenie przychodów z działalności, jeśli są spełnione trzy warunki: odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający usługę; świadczenia są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego; wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego.