Jak liczyć wynagrodzenie płatnika

Należność dla przedsiębiorcy z tytułu terminowego wpłacania podatków do budżetu należy obliczyć od kwoty pobranych zaliczek bez pomniejszania jej o nadpłaty wynikające z rozliczenia PIT za rok ubiegły.

Publikacja: 28.07.2016 05:00

Jak liczyć wynagrodzenie płatnika

Foto: www.sxc.hu

- Przedsiębiorca jako płatnik obliczył należne zaliczki na PIT (od wynagrodzeń) za marzec 2016 r. zgodnie z ustawą o PIT. Jednocześnie w marcu 2016 r. została rozliczona nadpłata wynikająca z rozliczenia roku ubiegłego (PIT-40). W kwietniu 2016 r. przedsiębiorca wpłacił na konto właściwego urzędu skarbowego należne zaliczki na PIT za marzec pomniejszone o wynagrodzenie płatnika oraz o nadpłatę wynikającą z rozliczenia za ubiegły rok. Wynagrodzenie płatnika wyniosło 0,3 proc. kwoty należnych zaliczek za marzec. Przedsiębiorca obliczył swoje wynagrodzenie od kwoty zaliczki za marzec 2016 r. bez pomniejszania jej o kwoty nadpłat wynikających z PIT-40 za 2015 r. Mamy jednak wątpliwości i nie chcielibyśmy, aby nasze rozliczenia zostały zakwestionowane przez organy podatkowe. Od jakiej kwoty powinno być obliczone wynagrodzenie płatnika: czy od kwoty pobranych zaliczek, czy od kwoty pobranych zaliczek pomniejszonych o nadpłaty wynikające z rozliczenia podatku za rok ubiegły (PIT-40)? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama