Reklama
Rozwiń

Jak liczyć wynagrodzenie płatnika

Należność dla przedsiębiorcy z tytułu terminowego wpłacania podatków do budżetu należy obliczyć od kwoty pobranych zaliczek bez pomniejszania jej o nadpłaty wynikające z rozliczenia PIT za rok ubiegły.

Publikacja: 28.07.2016 05:00

Jak liczyć wynagrodzenie płatnika

Foto: www.sxc.hu

- Przedsiębiorca jako płatnik obliczył należne zaliczki na PIT (od wynagrodzeń) za marzec 2016 r. zgodnie z ustawą o PIT. Jednocześnie w marcu 2016 r. została rozliczona nadpłata wynikająca z rozliczenia roku ubiegłego (PIT-40). W kwietniu 2016 r. przedsiębiorca wpłacił na konto właściwego urzędu skarbowego należne zaliczki na PIT za marzec pomniejszone o wynagrodzenie płatnika oraz o nadpłatę wynikającą z rozliczenia za ubiegły rok. Wynagrodzenie płatnika wyniosło 0,3 proc. kwoty należnych zaliczek za marzec. Przedsiębiorca obliczył swoje wynagrodzenie od kwoty zaliczki za marzec 2016 r. bez pomniejszania jej o kwoty nadpłat wynikających z PIT-40 za 2015 r. Mamy jednak wątpliwości i nie chcielibyśmy, aby nasze rozliczenia zostały zakwestionowane przez organy podatkowe. Od jakiej kwoty powinno być obliczone wynagrodzenie płatnika: czy od kwoty pobranych zaliczek, czy od kwoty pobranych zaliczek pomniejszonych o nadpłaty wynikające z rozliczenia podatku za rok ubiegły (PIT-40)? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?