Reklama
Rozwiń

To inkasent odpowiada za wpłacenie opłaty targowej do urzędu

Wpłata opłaty targowej przez osobę trzecią za podmiot zobowiązany nie może zostać uznana za dokonaną przez niego. W takim przypadku zobowiązanie nie wygasa.

Publikacja: 20.06.2016 05:40

To inkasent odpowiada za wpłacenie opłaty targowej do urzędu

Foto: www.sxc.hu

Inkasent opłaty targowej poprosił znajomego, żeby wpłacił za niego zainkasowaną kwotę opłaty targowej. Znajomy wpłacił i podał nazwisko wpłacającego swoje, a nie inkasenta. Jedynie w tytule wpłaty podał, że wpłaca za inkasenta. Czy można uznać, że w momencie wpłaty tej kwoty wygasa zobowiązanie inkasenta? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 9 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Jednocześnie art. 30 § 2 i 3 o.p. wskazuje, że inkasent, który nie wykonywał nałożonych na niego obowiązków (pobrania i wpłacenia podatku), odpowiada za podatek pobrany, ale niewpłacony, przy czym zakres tej odpowiedzialności rozciąga się na cały jego majątek. Z przepisów tych wynika zatem jednoznacznie osobisty charakter nałożonej na inkasenta odpowiedzialności zarówno za pobranie, jak i za wpłacenie pobranego podatku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za