Zawarcie aneksu umowy pożyczki nie jest równoznaczne z ponownym jej udzieleniem, a tym bardziej z przekazaniem umówionej kwoty. Pożyczkobiorcę obowiązuje ustawa o CIT w brzmieniu z dnia przekazania kwoty pożyczki.
Tak wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Szerszy zakaz rozliczania kosztów
Przypomnijmy, że w 2015 r. zmieniły się zasady uwzględnienia w podatkowych kosztach odsetek od pożyczek zaciągniętych od podmiotów powiązanych. Przepisy, których celem jest ograniczenie finansowania podatników przez dług zaciągnięty u spółek powiązanych, przed zmianą nie uwzględniały pożyczek od spółek powiązanych pośrednio (patrz ramka). Innymi słowy, odsetki wypłacane spółce matce mogły pomniejszać przychody tylko w granicach ustalonych ustawą, natomiast wypłacane spółce babce nie były objęte ograniczeniami.
Sprawa, którą zajęła się bydgoska izba skarbowa, dotyczyła umowy pożyczki zawartej we wrześniu 2011 r. na pięć lat. Pożyczkodawca wypłacił całą umówioną kwotę pożyczkobiorcy do 1 października 2012 r. Tego dnia pożyczkobiorcę przejęła inna spółka, wstępując w jej prawa i obowiązki podatkowe.
Strony zastanawiały się nad aneksem do umowy pożyczki, oddalającym termin zwrotu i ewentualnie zmieniającym wysokość oprocentowania.
Władze spółki, która przejęła pożyczkobiorcę, zapytały izbę skarbową, czy zawarcie aneksu sprawi, że odsetki od umowy będzie można zaliczać do kosztów tylko do limitu wynikającego z przepisów po nowelizacji.
Zmiana umowy bez znaczenia
Izba skarbowa w pełni zgodziła się ze spółką, że aneks do umowy nie zmieni zasad podatkowego rozliczania odsetek od pożyczki.
– Po zawarciu aneksu będzie obowiązywała ta sama umowa pożyczki. Wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu tej samej kwoty pożyczki, która została faktycznie przekazana poprzednikowi prawnemu wnioskodawcy, również po rozważanej przez strony umowy zmianie warunków finansowania – uważała spółka.
Na potwierdzenie swoich tez przywołała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z maja ubiegłego roku (sygn. III SA/Wa 4013/14). Orzeczenie, choć niekorzystne dla skarżącego podatnika, potwierdza, że kluczową datą z punktu widzenia przepisów o cienkiej kapitalizacji jest data wypłaty pożyczki.
W tamtej sprawie w wyniku przekształceń pożyczkobiorca jako spółka siostra został objęty nowymi przepisami. Sąd uznał, że w przypadku umowy ustanawiającej otwartą linię pożyczkową nowe regulacje mają zastosowanie do kwot wypłaconych po zmianie ustawy, mimo że umowa została zawarta wcześniej.
nr interpretacji ITPB3/4510-130/16/PS