Reklama
Rozwiń

Po upływie terminu VAT do zwrotu

Doręczenie jest kategorią obiektywną. To, czy podatnik robił uniki, żeby do niego nie doprowadzić, nie ma żadnego znaczenia dla oceny, czy w związku z brakiem doręczenia fiskus pozostawał w bezczynności.

Publikacja: 02.06.2022 07:36

Po upływie terminu VAT do zwrotu

Foto: pichetw

Taki wniosek płynie z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego bezczynności fiskusa przy zwrocie VAT.

Sprawa dotyczyła spółki, która wystąpiła o zwrot blisko 650 tys. zł VAT w terminie 25-dniowym. Pieniędzy jednak nie dostała, bo fiskus postanowił lepiej przyjrzeć się jej rozliczeniu. W związku z tym przedłużył termin zwrotu podatku, wzywając podatniczkę do wyjaśnienia szeregu różnych kwestii. Weryfikacja się ślimaczyła i urzędnicy kilka razy korzystali z przedłużenia terminu. Po ponad dwóch latach czekania na pieniądze miarka się przebrała. Spółka najpierw ponagliła urzędników, a gdy nie przyniosło to żadnego efektu, wniosła skargę na bezczynność. Fiskusowi zarzuciła m.in., że ostatnie przedłużenie zostało wydane już po upływie terminu. Przy pierwszym podejściu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jej skargę, ale jego wyrok został skasowany przez NSA. Drugi raz zajmując się sprawą, WSA nie tylko stwierdził, że fiskus dopuścił się bezczynności. Do tego uznał, że miała ona miejsce z rażącym naruszeniem prawa, i przyznał na rzecz spółki 5000 zł.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?