Reklama
Rozwiń

Cash pooling warto przeanalizować

Najnowsze orzecznictwo w zakresie następstw podatkowych umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową może przełożyć się na wzrost obciążeń fiskalnych uczestników tej struktury. A to oznacza mniejsze korzyści z udziału w systemie.

Publikacja: 23.05.2016 02:00

Cash pooling warto przeanalizować

Foto: 123RF

Cash pooling pozwala na koncentrację środków finansowych kilku lub większej liczby podmiotów oraz kompensowanie nadwyżek tych środków wykazywanych przez jedne podmioty z niedoborami zaistniałymi u innych partycypantów umowy. Główną zaletą struktury cash poolingu jest to, że kalkulacja odsetek powstałych w wyniku ujemnych lub dodatnich sald na subkontach uczestników struktury następuje na podstawie jednego skonsolidowanego salda na rachunku głównym. Zwykle oprocentowanie rachunku skonsolidowanego w strukturze cash poolingu wiąże się z korzystniejszymi warunkami oprocentowania w zakresie sald dodatnich oraz ujemnych niż w przypadku rachunków indywidualnych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0