Reklama
Rozwiń

Leasingodawca nie musi składać VAT-26

Jeśli umowa się skończyła lub auto zostało odebrane korzystającemu w drodze egzekucji i oczekuje na kolejnego użytkownika na parkingu, to finansujący nie wysyła do urzędu formularza o wykorzystaniu pojazdów tylko w działalności.

Publikacja: 11.05.2016 06:30

Leasingodawca nie musi składać VAT-26

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy na rzecz swoich klientów usługi leasingu operacyjnego i finansowego, usługi wynajmu, w tym pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Po zakończeniu umów leasingu zazwyczaj dochodzi do sprzedaży przedmiotów umów leasingobiorcom (wykupu).

Pojazdy samochodowe, które nie zostały wykupione, a zostały zwrócone po zakończonym okresie leasingu, spółka przeznacza do dalszej odsprzedaży lub oddania w leasing. Również pojazdy odebrane leasingobiorcom w drodze windykacji są przeznaczone przez spółkę do dalszej odsprzedaży lub oddania w leasing. Odebrane i oferowane do sprzedaży lub leasingu pojazdy nie są udostępniane i przekazywane do użytku pracownikom spółki, lecz oczekują na klientów na firmowym parkingu. Czy spółka powinna składać VAT-26 dla pojazdów samochodowych po zakończonej umowie leasingu lub dla pojazdów samochodowych odebranych klientom w postępowaniu egzekucyjnym, które są przeznaczone do dalszej odsprzedaży lub ponownego oddania w leasing? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem