Reklama
Rozwiń

Sprzedaż środka trwałego bez zwolnienia dla specjalnej strefy ekonomicznej

Podmiot działający na terenie specjalnej strefy ekonomicznej korzysta ze zwolnienia podatkowego wyłącznie w zakresie objętym zezwoleniem.

Publikacja: 11.04.2016 02:00

Sprzedaż środka trwałego bez zwolnienia dla specjalnej strefy ekonomicznej

Foto: 123RF

- Jednostka prowadząca działalność w specjalnej strefie ekonomicznej sprzedała maszynę do produkcji wyrobów metalowych. Produkowane wyroby są objęte zezwoleniem na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Czy jednostka powinna ująć uzyskany przychód jako zwolniony z opodatkowania z tytułu osiągnięcia go na terenie specjalnej strefy ekonomicznej? – pyta czytelniczka.

Specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych, o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej: ustawa o SSE). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ust. 1 ustawy o SSE).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki