O czym dowie się fiskus gdy przyjmiemy unijne przepisy

Czy fiskus musi wiedzieć, gdzie jedziemy na wakacje i ile za to zapłaciliśmy? Niekoniecznie. Ale platformy sieciowe, na których dokonaliśmy transakcji poinformują skarbówkę o sprzedającym – mówi Daria Amielańczyk, ekspertka działu Tax, Legal and People w PwC Polska.

Publikacja: 11.02.2023 07:00

O czym dowie się fiskus gdy przyjmiemy unijne przepisy

Foto: AdobeStock

Jak dodaje, sama dyrektywa i projekt krajowych przepisów nakłada obowiązki na operatorów platform cyfrowych, które udostępniają internautom przestrzeń do zawarcia transakcji. - Sprzedawcą może być zarówno osoba fizyczna jak podmiot korporacyjny – bez względu na to, czy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wszystko po to, by fiskus wykrył, czy działalność osób fizycznych na tych platformach nie jest biznesem - zaznacza ekspertka podatkowa.

Kto nie uniknie tego, że fiskus uzna go za przedsiębiorcę? Definicje sprzedawcy z dyrektywy i polskich przepisów zawierają jasno określoną granicę: za sprzedawcę uznany będzie ten, kto w ciągu roku dokonał co najmniej 30 transakcji na jednej platformie, a ich wartość wyniesie co najmniej 2 tys. euro. Operator każdej platformy będzie osobno liczył te 30 transakcji i 2 tys. euro – podkreśla Daria Amielańczyk.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Krajowy System e-Faktur coraz bliżej i ciągle się zmienia. Jest decyzja rządu
Podatki
Fiskus i korespondencja wysyłana do pełnomocnika. Ważna uchwała NSA
Podatki
Adwokat rozliczy w kosztach wydatki na edukację zatrudnionego aplikanta
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski