Estoński CIT w 2023 r. – podstawowe informacje i zasady

Ryczałt od dochodów spółek, czyli tzw. estoński CIT, to alternatywna forma rozliczania się z podatku dochodowego. Jego podstawową zaletą jest to, że firma, która skupia się na reinwestowaniu zysków, nie zapłacić podatku dochodowego. Taka konieczność pojawi się dopiero w momencie wypłaty zysku.

Publikacja: 28.02.2023 02:00

Estoński CIT w 2023 r. – podstawowe informacje i zasady

Foto: firma.rp.pl

Estoński CIT jest wzorowany na rozwiązaniu funkcjonującym od lat w Estonii, gdzie zaowocowało przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego oraz pozytywnie przełożyło się na poziom inwestycji firmowych. W Polsce podatnicy mogli skorzystać z tej alternatywy dla klasycznego CIT już w 2021 r., ale początkowo – ze względu na wyśrubowane warunki – ryczałt od dochodów spółek nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem, jak się spodziewano. Jego popularność wzrosła dopiero od 2022 r., kiedy ustawodawca odpowiedział na postulaty biznesu i wprowadził zmiany do zasad opodatkowania. Estoński CIT 2.0 stał się bardziej otwarty i przystępny, a do tego jeszcze mniej formalny i dający więcej korzyści. Przede wszystkim ustawodawca zrezygnował z jednego z kryteriów od którego zależało przejście na ryczałt tj. limitu przychodów. Dla skorzystania z tej formy opodatkowania przed 2022 r. łączne przychody z działalności osiągnięte w poprzednim roku podatkowym nie mogły przekroczyć 100.000.000 zł. To samo dotyczyło wartości średnich przychodów z działalności, obliczonej na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego z okresu opodatkowania ryczałtem.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów