Aktualizacja: 07.03.2016 07:26 Publikacja: 07.03.2016 07:26
Foto: 123RF
Niedostateczna kapitalizacja jest pojęciem prawa podatkowego dotyczącym finansowania przedsiębiorstw poprzez pożyczki od podmiotów z grupy kapitałowej, gdy spółka posiada niewystarczające kapitały własne. Regulacje niedostatecznej kapitalizacji są odpowiedzią polskiego prawodawcy na zjawisko międzynarodowego unikania opodatkowania. Niedostateczna kapitalizacja została unormowana w szczególności w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 oraz art. 16 ust. 6-7b ustawy o CIT.
Konieczność udzielania spółce pożyczki na potrzeby jej bieżącej działalności wynika z niewystarczającego zaplecza kapitałowego. Jeśli udziałowcy (bądź akcjonariusze) wyposażyli ją w zbyt mały kapitał zakładowy, to aby mogła sprawnie funkcjonować, musi uzyskać wsparcie finansowe w postaci kredytu lub pożyczki. Finansowanie może być udzielone spółce przez jej udziałowców (lub akcjonariuszy), którzy przy jej spłacie uzyskają dochód bez konieczności zamrożenia środków finansowych w postaci kapitału zakładowego, co sprzyja utrzymaniu płynności finansowej udziałowców (lub akcjonariuszy). Dodatkowo pożyczkobiorca zaliczy poniesione nakłady na wypłatę odsetek od pożyczki do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatku od nieruchomości.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Ogłoszenie upadłości dłużnika wiąże się z zaspokojeniem wierzytelności w niewielkim stopniu i zostaje odsunięte w czasie. Zdarza się też, że w masie upadłości brak jest majątku, gdyż dłużnik wyzbył się swoich aktywów przed ogłoszeniem upadłości. Jakie narzędzia prawne przysługują wierzycielom?
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Zdaniem Sądu Najwyższego, „właściwy czas” na złożenie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego spółki, w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, to okres wcześniejszy niż powstanie stanu niewypłacalności spółki.
Celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości i pomoc dłużnikowi w przezwyciężeniu trudnej sytuacji finansowej.
Poznaliśmy wyniki rozliczenia PIT za 2023 rok. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek ten zapłaciło o sześć milionów podatników więcej niż rok wcześniej. Wyższy niż rok wcześniej jest też sam podatek.
Zbyt pochopne lub przedwczesne przyjęcie świadomego uczestnictwa w karuzeli VAT może naruszać wizerunek podatnika będącego spółką.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas