Ministerstwo Finansów przedstawiło swoje plany dotyczące obniżki podatku w odpowiedzi na interpelację poselską nr 188. Poseł Małgorzata Niemczyk zapytała też o planowane rozwiązania w zakresie nowych technologii.
Wiceminister finansów Konrad Raczkowski podkreślił, że obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych dla małych podatników do 15 proc. jest jednym z priorytetów podatkowych, zawartych w exposé premier Beaty Szydło.
„Planuje się, iż zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r." – napisał wiceminister.
Nie podał jednak żadnych szczegółów. Dodał tylko, że projekt nowelizacji ustawy o CIT ma być przedstawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi postępowania legislacyjnego.
– To dobre i oczekiwane przez przedsiębiorców rozwiązanie. Warto jednak, by Ministerstwo Finansów rozważyło również obniżkę podatku PIT, który jest płacony przez mniejsze firmy i wynosi 18 i 32 proc. albo 19 proc. według stawki liniowej – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.
– W przeciwnym razie obniżka stawki podatku dochodowego od osób prawnych spowoduje powstanie nierówności między podatnikami PIT i CIT. Skutkiem tego może być wzrost szarej strefy albo sztuczne przekształcenia osób fizycznych w prawne – dodał.
Zgodnie z exposé obniżka podatku miała być połączona z ulgą dla przedsiębiorców wprowadzających polskie technologie. Wiceminister przypomniał, że już od 1 stycznia 2016 r. do ustawy o CIT i ustawy o PIT wprowadzone zostały regulacje dotyczące ulgi badawczo-rozwojowej.
„Nowe rozwiązania promują – poprzez mechanizm odliczenia od podstawy opodatkowania – dokonywanie przez podatników wydatków na badania i rozwój (B+R) niezależnie od tego, iż mogą być one kwalifikowane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów" - napisał Raczkowski.
Jak wyjaśnił, wyższa wartość ulgi (20 proc.) dotyczy grupy mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców. W przypadku dużych przedsiębiorców ulga wynosi 10 proc. wartości wydatków kwalifikowanych.
Z kolei w przypadku wydatków związanych z wydatkami kwalifikowanymi w postaci wynagrodzeń pracowników prowadzących działalność B+R ulga wynosi 30 proc., niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa podatnika.
– Należy się spodziewać, że ulga w tym kształcie będzie chętniej wykorzystywana przez przedsiębiorców niż obowiązująca do końca 2015 r. ulga na nowe technologie – mówi Grzegorz Grochowina.
Ministerstwo poinformowało też, że premier Beata Szydło powołała 11 stycznia 2016 r. Radę ds. Innowacyjności, której przewodniczącym został wicepremier Mateusz Morawiecki. Rada zajmie się m.in. oceną dalszego kierunku rozwoju instrumentów wsparcia badań i rozwoju.