Aktualizacja: 27.01.2016 01:00 Publikacja: 27.01.2016 01:00
Foto: 123rf
Nieprawidłowe rozliczenie może bowiem spowodować niewykrycie istotnych nieprawidłowości w gospodarce zapasami w spółce, co będzie istotnie rzutować w przyszłości na skuteczność kontroli wewnętrznej.
Rozliczenie wyników inwentaryzacji nie może polegać tylko na zaksięgowaniu wynikających ze spisu wartości liczbowych. Konieczne jest dokładne sprawdzenie przyczyn powstania różnic inwentaryzacyjnych. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy zostały one ujawnione w znacznych wartościach. Aby operacje wprowadzone do ksiąg odzwierciedlały prawidłowo stan majątku firmy, rozliczenie spisu powinno uwzględniać okoliczności i wyjaśnienia towarzyszące temu procesowi, które mogłyby się przyczynić do ustalenia stanu faktycznego. A to niewątpliwie wymaga czasu. Należy jednak pamiętać, że pomimo braku w ustawie o rachunkowości jednoznacznego określenia terminu zakończenia procesu rozliczania inwentaryzacji prace z tym związane mogą trwać maksymalnie do 85. dnia po dniu bilansowym. Wynika to z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten wskazuje, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy – nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym. Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą więc zdążyć z rozliczeniem różnic z inwentaryzacji dotyczącej 2015 r. przed 25 marca 2016 r. Oczywiście należy pamiętać, że ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych – odpowiednio udokumentowane – ujmuje się w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obowiązuje już kilka lat, ale wypełnienie nakazów w niej zawartych nadal sprawia problemy. Co zrobić, gdy spółka nie może wyłonić ze swojej struktury „prawdziwych” beneficjentów rzeczywistych?
Restrukturyzacja firm jest często niezbędnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, a jednym z narzędzi dostępnych w ramach tej strategii jest podział spółki.
Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?
To na pozór filozoficzne pytanie kryje praktyczny problem. Trudno bowiem uznać za wadliwe (nieważne) coś, co nie istnieje i nigdy nie istniało.
Członek zarządu nie może udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania siebie jako członka organu przy czynności dokonywanej w imieniu spółki. Może jednak, nawet w przypadku reprezentacji łącznej z innym członkiem zarządu, udzielić pełnomocnictwa do działania w imieniu spółki.
Lakoniczna treść umowy i brak uregulowania precyzyjnych zasad funkcjonowania spółki mogą być w przyszłości źródłem nieporozumień między wspólnikami lub powodować komplikacje związane ze sprawnym funkcjonowaniem samej spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas