Ile czasu mają spółki na inwentaryzację

Rozliczenie inwentaryzacji jest wbrew pozorom równie pracochłonne jak samo przeliczenie zapasów. Należy do niego podejść z odpowiednią uwagą.

Publikacja: 27.01.2016 01:00

Ile czasu mają spółki na inwentaryzację

Foto: 123rf

Nieprawidłowe rozliczenie może bowiem spowodować niewykrycie istotnych nieprawidłowości w gospodarce zapasami w spółce, co będzie istotnie rzutować w przyszłości na skuteczność kontroli wewnętrznej.

Rozliczenie wyników inwentaryzacji nie może polegać tylko na zaksięgowaniu wynikających ze spisu wartości liczbowych. Konieczne jest dokładne sprawdzenie przyczyn powstania różnic inwentaryzacyjnych. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy zostały one ujawnione w znacznych wartościach. Aby operacje wprowadzone do ksiąg odzwierciedlały prawidłowo stan majątku firmy, rozliczenie spisu powinno uwzględniać okoliczności i wyjaśnienia towarzyszące temu procesowi, które mogłyby się przyczynić do ustalenia stanu faktycznego. A to niewątpliwie wymaga czasu. Należy jednak pamiętać, że pomimo braku w ustawie o rachunkowości jednoznacznego określenia terminu zakończenia procesu rozliczania inwentaryzacji prace z tym związane mogą trwać maksymalnie do 85. dnia po dniu bilansowym. Wynika to z art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten wskazuje, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy – nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym. Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą więc zdążyć z rozliczeniem różnic z inwentaryzacji dotyczącej 2015 r. przed 25 marca 2016 r. Oczywiście należy pamiętać, że ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych – odpowiednio udokumentowane – ujmuje się w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem