Zła wiadomość dla wspólników spółek osobowych powstałych z przekształcenia spółek kapitałowych. Naczelny Sąd Administracyjny zmienił zdanie w kwestii ich prawa do rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Uznał, że następcy prawni muszą kontynuować ograniczenia sprzed przekształcenia.

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że planuje przystąpić do spółki komandytowej, która powstanie z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka powstanie w trybie przekształcenia. Dlatego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nowa spółka przyjmie te same ich wartości początkowe jak w ewidencji spółki z o. o.. Otrzymała je aportem.

Podatnik uważał, że jako komandytariusz będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej ich wysokości. Ponadto będzie mógł kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez spółkę z o. o. W ocenie mężczyzny tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą w całości dla niego kosztem uzyskania przychodów. A to dlatego, że do niego nie będzie miał zastosowania ograniczenia z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT.

Fiskus nie podzielił tego stanowiska. W jego ocenie wspólnik spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia kapitałowej nie może w całości zaliczać do swoich kosztów odpisów amortyzacyjnych, które w spółce kapitałowej podlegały ograniczeniu z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT. Wynika to z zasad sukcesji podatkowej.

Podatnik zaskarżył interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał mu rację.

Niestety,ostatecznie korzystnej dla niego wykładni przepisów nie udało się obronić w NSA. Ten zgodził się z fiskusem, że w sprawie decydujące znaczenie mają zasady sukcesji podatkowej.

Jak tłumaczył sędzia NSA Stefan Babiarz, ich konsekwencją jest to, że jeśli prawa były ograniczone w podmiocie przekształcanym – tu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63d ustawy o CIT – to u jego następcy prawnego też podlegają ograniczeniom.

Inaczej mówiąc, wspólnicy spółki przekształconej nabyli je z ograniczeniami w drodze sukcesji.

To rozstrzygnięcie nie wpisuje się w dotychczasową, korzystną dla podatników linię orzeczniczą NSA zaprezentowaną w wyrokach o sygnaturze II FSK 1898/13 i II FSK 3013/13.

– Zajęte przez sąd stanowisko nie wydaje się, niestety, słuszne – ocenia pełnomocnik wnioskodawcy Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończy, Dec & Partnerzy.

Zauważa, że ograniczenie możliwości zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych analogiczne do znajdującego się w ustawie o CIT, nie istnieje w ustawie o PIT. Trudno jego zdaniem uznać, że osoba fizyczna ma stosować w tym zakresie przepisy o CIT.

Niemniej na razie tylko rysująca się rozbieżność może się tylko albo pogłębić, albo w przyszłości rozstrzygnąć uchwałą. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 3277/13