Aktualizacja: 20.11.2024 13:37 Publikacja: 19.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Na rynku budowlanym osłabia się koniunktura i powraca obrót bez faktur – alarmują przedsiębiorcy w liście do premiera. Domagają się przy tym przywrócenia obowiązujących w przeszłości rozwiązań wspomagających budownictwo: zwrotu VAT za usługi budowlane albo ulgi w podatku dochodowym. Apel do Donalda Tuska podpisało 41 organizacji – głównie z sektora budowlanego oraz m. in. BCC, Związek Rzemiosła Polskiego i Lewiatan.
Sygnatariusze listu wskazują, że sytuacja na rynku budowlanym jest niepokojąca. W 2023 r. wydano bowiem 241 tys. pozwoleń na budowę mieszkań, czyli o 19 proc. mniej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niespełna 70 tys. domów jednorodzinnych, co jest wynikiem o 34 proc. gorszym niż w rekordowym 2021 r. O podobny procent spadła produkcja betonu, a firmy budowlane zostały zmuszone do redukcji zatrudnienia o 10–12 proc. Obrazu dopełniają szacunki branży co do rozwoju szarej strefy: budżet stracił około 1 mld zł na sprzedaży betonu bez faktur VAT.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Przekazywanie firmy i jej majątku w spadku wymaga znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada odbył się kolejny na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom.
Staramy się tak reformować urzędy celno-skarbowe, by szły tam, gdzie są prawdziwe przestępstwa – deklaruje Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Informacje o tym, że fałszywe faktury zostały wykryte w ostatnich miesiącach automatycznie, na podstawie plików JPK_VAT nadsyłanych przez podatników, są całkowicie nieprawdziwe – podkreśla Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Sprzedający w internecie dostają wezwania do podania swoich danych. I boją się, że będą musieli zapłacić podatek. Eksperci uspokajają: od listu z portalu do kontroli z urzędu droga daleka. A wezwania to tylko wypełnienie obowiązków z Dyrektywy DAC7.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Zmiany te są następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas