Unikanie podwójnego opodatkowania: ulga abolicyjna nie przysługuje spółkom

Podatnicy PIT osiągający określone dochody za granicą mogą ujednolicić swoje obciążenia fiskalne niezależnie od tego, która metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje w umowie z danym krajem.

Publikacja: 30.12.2015 02:00

Podatnikowi PIT, który osiągnął za granicą dochody podlegające rozliczeniu w Polsce metodą zaliczenia proporcjonalnego (i który nie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku na zasadzie zwolnienia z progresją), przysługuje tzw. ulga abolicyjna, czyli prawo do odliczenia od podatku kwoty równej podatkowi „dopłacanemu" w Polsce od dochodów osiąganych za granicą i podlegających w Polsce rozliczeniu. „Dopłacony" podatek stanowi różnicę między podatkiem obliczonym według metody zaliczenia proporcjonalnego a podatkiem skalkulowanym na podstawie techniki wyłączenia z progresją. Istotą ulgi abolicyjnej jest wyrównanie wysokości podatku płaconego przy rozliczaniu dochodów zagranicznych (z tytułu umów o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, działalności wykonywanej osobiście, działalności gospodarczej oraz z praw majątkowych dotyczących działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej) metodą zaliczenia proporcjonalnego, z obciążeniami podatkowymi, które trzeba byłoby ponieść, gdyby dochody te zostały rozliczone metodą wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT; art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Celem ulgi jest więc ujednolicenie podatkowych obciążeń podatników osiągających określone dochody za granicą, niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, przewidzianej w umowie z krajem, w którym dochody te zostały osiągnięte.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama