Aktualizacja: 30.12.2015 02:00 Publikacja: 30.12.2015 02:00
Podatnikowi PIT, który osiągnął za granicą dochody podlegające rozliczeniu w Polsce metodą zaliczenia proporcjonalnego (i który nie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku na zasadzie zwolnienia z progresją), przysługuje tzw. ulga abolicyjna, czyli prawo do odliczenia od podatku kwoty równej podatkowi „dopłacanemu" w Polsce od dochodów osiąganych za granicą i podlegających w Polsce rozliczeniu. „Dopłacony" podatek stanowi różnicę między podatkiem obliczonym według metody zaliczenia proporcjonalnego a podatkiem skalkulowanym na podstawie techniki wyłączenia z progresją. Istotą ulgi abolicyjnej jest wyrównanie wysokości podatku płaconego przy rozliczaniu dochodów zagranicznych (z tytułu umów o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, działalności wykonywanej osobiście, działalności gospodarczej oraz z praw majątkowych dotyczących działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej) metodą zaliczenia proporcjonalnego, z obciążeniami podatkowymi, które trzeba byłoby ponieść, gdyby dochody te zostały rozliczone metodą wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT; art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Celem ulgi jest więc ujednolicenie podatkowych obciążeń podatników osiągających określone dochody za granicą, niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, przewidzianej w umowie z krajem, w którym dochody te zostały osiągnięte.
Zniesienie opodatkowania wielokrotnych restrukturyzacji, a także obowiązku publikowania strategii podatkowej duż...
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas