Unikanie podwójnego opodatkowania: ulga abolicyjna nie przysługuje spółkom

Podatnicy PIT osiągający określone dochody za granicą mogą ujednolicić swoje obciążenia fiskalne niezależnie od tego, która metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje w umowie z danym krajem.

Publikacja: 30.12.2015 02:00

Podatnikowi PIT, który osiągnął za granicą dochody podlegające rozliczeniu w Polsce metodą zaliczenia proporcjonalnego (i który nie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku na zasadzie zwolnienia z progresją), przysługuje tzw. ulga abolicyjna, czyli prawo do odliczenia od podatku kwoty równej podatkowi „dopłacanemu" w Polsce od dochodów osiąganych za granicą i podlegających w Polsce rozliczeniu. „Dopłacony" podatek stanowi różnicę między podatkiem obliczonym według metody zaliczenia proporcjonalnego a podatkiem skalkulowanym na podstawie techniki wyłączenia z progresją. Istotą ulgi abolicyjnej jest wyrównanie wysokości podatku płaconego przy rozliczaniu dochodów zagranicznych (z tytułu umów o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, działalności wykonywanej osobiście, działalności gospodarczej oraz z praw majątkowych dotyczących działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej) metodą zaliczenia proporcjonalnego, z obciążeniami podatkowymi, które trzeba byłoby ponieść, gdyby dochody te zostały rozliczone metodą wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT; art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Celem ulgi jest więc ujednolicenie podatkowych obciążeń podatników osiągających określone dochody za granicą, niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, przewidzianej w umowie z krajem, w którym dochody te zostały osiągnięte.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń