Aktualizacja: 25.11.2024 11:14 Publikacja: 25.11.2024 09:59
Kiedy ruszy KSeF? Jakie obowiązki związane z e-fakturowaniem dla przedsiębiorców?
Foto: Adobe Stock
W piątek 22 listopada zakończyły się konsultacje publiczne projektu noweli do ustawy o VAT, dotyczącego wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur. Ureguluje ona harmonogram uruchamiania tego systemu dla poszczególnych grup podatników, a także niektóre wyjątki od zasady stosowania e-faktur. Rząd ma przyjąć projekt tej ustawy w grudniu, a w pierwszym kwartale 2025 r. powinna zostać uchwalona przez Sejm.
Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że istotne szczegóły techniczne dotyczące funkcjonowania systemu będą ogłoszone w pierwszej połowie przyszłego roku. Chodzi tu m.in. o dokumentację API czyli – ogólnie mówiąc – sposób komunikowania się ze sobą systemów informatycznych podatników i administracji skarbowej. MF zapewnia też, że tzw. struktura logiczna e-faktur uwzględni propozycje zgłaszane przez przedsiębiorców, dostawców oprogramowania oraz przedstawicieli branży księgowej podczas przeprowadzonych konsultacji KSeF.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
To, czy sprzedaż składników majątku jest opodatkowana, zależy od wielu czynników np. rodzaju aktywów, ich wartości, a także czasu, po jakim nastąpi ich zbycie.
Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonych składników majątku zależy od rodzaju aktywów, ich wartości i od tego, jak długo były posiadane przez spadkodawcę. Zupełnie inne skutki wystąpią, gdy majątek został przekazany do fundacji rodzinnej.
Przedsiębiorca płacący kartę podatkową, który sprzedał samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży. Wysokość karty podatkowej nie jest uzależniona od osiąganych przychodów.
Istotnym zagadnieniem związanym z wejściem w życie przepisów o opodatkowaniu wyrównawczym jest odpowiednie ujęcie aktywów z tytułu podatku odroczonego.
W ostatnich interpretacjach dyrektor KIS zanegował możliwość uznawania za podatnika podatku u źródła rzeczywistego właściciela należności – jeżeli to nie on bezpośrednio ją otrzymuje – i zastosowania przysługujących mu preferencji.
Uregulowanie solidarnego zobowiązania wobec banku przez jednego kredytobiorcę nie jest darowizną na rzecz drugiego. Fiskusowi nic do tego.
Raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana przez nieograniczony czas. Ważna jest bowiem jej aktualność w czasie trwania umowy finansowania. Dlatego trzeba ją aktualizować.
Jeżeli podmiot hiszpański, który otrzymuje dywidendę, jak również hiszpańska spółka holdingowa, której finalnie podmiot ten przekazuje tę dywidendę, są opodatkowane na terytorium UE, to spełnione są warunki zwolnienia z podatku u źródła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas