Zmiany w podatku od nieruchomości. Rewolucja wymuszona, ale z widokiem na sukces

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozwiązuje szereg palących problemów. Nie mam jednak złudzeń: nie wszystkie i zapewne pojawią się nowe. Mimo tego styczniowa zmiana to krok do przodu, który w wielu przypadkach ułatwi identyfikację przedmiotu opodatkowania – uważa sędzia Krzysztof Winiarski, przewodniczący III Wydziału Izby Finansowej NSA.

Publikacja: 07.04.2025 05:24

Od 2025 r. w życie weszła gruntowana nowelizacja podatku od nieruchomości

Od 2025 r. w życie weszła gruntowana nowelizacja podatku od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Podatek od nieruchomości od lat wywołuje problemy. Od 2025 r. w życie weszła jego gruntowana nowelizacja. To będzie rewolucja?

Jeżeli „rewolucja”, to o ograniczonym zasięgu. Zasadniczym celem nowelizacji było doprecyzowanie dla celów podatkowych pojęć budowli oraz budynku. Poza zakresem zmian pozostały liczne obszary nadal rodzące wątpliwości interpretacyjne, jak: wyjaśnienie zwrotów legislacyjnych „związany z działalnością gospodarczą” i „zajęty” na prowadzenie takiej działalności, znaczenia ewidencji gruntów i budynków oraz uwzględniania aspektu czasowego dokonywanych w niej zmian, ustalania podstawy opodatkowania, zwłaszcza w odniesieniu do budowli i niektórych ulg podatkowych. O randze i znaczeniu spraw zaliczanych do tej ostatniej kategorii niech świadczy chociażby sprawa o sygn. C-453/23 zawisła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), przyjęta do rozpoznania przez pełen skład 15 sędziów. Wyrok zapadnie 29 kwietnia 2025 r. i będzie miał znaczenie nie tylko w odniesieniu do zwolnień podatkowych dotyczących infrastruktury kolejowej, lecz ogólnie zasad stosowania przez państwo członkowskie pomocy publicznej. Okazuje się, że przepisy dotyczące podatku od nieruchomości to swoiste pole minowe zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. Wynika to z kilku powodów.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak uniknąć skutków amerykańskich i unijnych ceł? Eksperci radzą
Podatki
Wykorzystujesz salon, kuchnię i toaletę w działalności? Rozlicz je w kosztach
Podatki
Ważny obowiązek spółek nieruchomościowych. Co muszą zrobić do 31 marca
Podatki
Papierowa księga przychodów i rozchodów odchodzi do lamusa. Jest projekt
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka przypomina spółkom o ważnym obowiązku. Termin mija w poniedziałek