Aktualizacja: 21.10.2015 05:50 Publikacja: 21.10.2015 05:50
Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek
– Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Jest także zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Spółka kupiła odzież w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT) od włoskiego podatnika VAT UE. Odzież to towary handlowe, których sprzedaż będzie opodatkowana VAT. Transakcja odbyła się w maju 2015 r. Włoski kontrahent nie wystawił faktury potwierdzającej dostawę, dlatego spółka rozpoznała obowiązek podatkowy z tytułu WNT 15 czerwca 2015 r. W deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r. spółka wykazała podatek należny i naliczony z tytułu WNT.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Nie każda faktura generuje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru.
Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.
Stanowisko organów podatkowych w zakresie momentu rozpoznania nietransakcyjnego WNT, choć jednolite, jest dość kontrowersyjne i nie ułatwia polskim podatnikom rozliczania takich przemieszczeń.
Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.
W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, obowiązek rozliczenia podatku z faktury wystawionej z tytułu WNT po tym, spoczywa na podatniku, który ma prawo do odliczenia.
Przemieszczanie towarów do magazynu w Polsce stanowi transakcyjne WNT, nawet jeżeli własność przechodzi na kontrahenta dopiero po zakończonym transporcie i po wykonaniu usług przez podmiot trzeci. Istotne jest, aby przemieszczenie z innego kraju UE nastąpiło w celu wykonania uprzednio zawartej umowy sprzedaży z kontrahentem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas