W przypadku transakcji pomiędzy spółką osobową, która nie jest podatnikiem CIT, i powiązaną z nią spółką z o.o. obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych ciąży tylko na spółce kapitałowej.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 31 lipca 2015 r. (IPPB6/4510-1/15-5/AZ).

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych został złożony przez spółkę z o.o. prowadzącą na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie kompleksowego zarządzania centrami handlowymi. W ramach prowadzonej działalności spółka świadczy również usługi na rzecz podmiotów powiązanych, w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT. Są nimi m.in. spółki posiadające formę prawną spółki komandytowej. Spółka nie jest przy tym komandytariuszem ani komplementariuszem w spółkach, na rzecz których świadczy usługi.

Spółka chciała potwierdzić, czy jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej z tytułu transakcji realizowanych ze spółką komandytową w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.

Argumentowała, że literalne brzmienie art. 9a ustawy o CIT nakłada obowiązek sporządzenia dokumentacji na podatników przeprowadzających transakcje ze ściśle określonymi podmiotami powiązanymi. Zdaniem spółki, skoro spółka komandytowa nie jest podatnikiem CIT, to nie można wnioskować, że obowiązek ten został nałożony na spółkę komandytową (z wyjątkiem zawarcia umowy spółki). Tym samym skoro spółka będąca wnioskodawcą nie zawiera umowy spółki (tj. nie jest komandytariuszem ani komplementariuszem) ze spółką komandytową, to nie ma obowiązku sporządzenia dokumentacji określonej w art. 9a dla transakcji ze spółką komandytową.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i uznał je za nieprawidłowe. Jego zdaniem od 1 stycznia 2015 r. na mocy ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r., poz. 1328 ze zm.) podmiotem powiązanym może być także spółka osobowa prawa handlowego, w tym spółka komandytowa. W przypadku transakcji pomiędzy spółką osobową (niebędącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych) i powiązaną z nią spółką kapitałową obowiązek sporządzenia dokumentacji ciąży zatem tylko na spółce kapitałowej. Tym samym fakt, że spółka komandytowa – jak twierdzi wnioskodawca – nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie ma wpływu na obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, ponieważ taki obowiązek ciąży na spółce kapitałowej (wnioskodawcy).

Agnieszka Krzyżaniak, starsza konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY, w zespole cen transferowych

W komentowanej interpretacji podatnik zwrócił się z pytaniem, czy jako spółka kapitałowa realizująca transakcje z podmiotami powiązanymi, będącymi spółkami komandytowymi, podlega obowiązkowi przygotowania dokumentacji cen transferowych w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.

Wejście w życie od początku 2015 r. zmian do ustawy o CIT w zakresie przepisów dotyczących podmiotów powiązanych i cen transferowych wywołało wątpliwości podatników CIT dotyczące interpretacji nowych przepisów. Zmiany objęły obowiązkiem przygotowania dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych również transakcje realizowane przez podatników z jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej, tj. m.in. ze spółkami cywilnymi, spółkami jawnymi, spółkami partnerskimi czy spółkami komandytowymi.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT obowiązującym od stycznia 2015 r. zasada stosowania cen rynkowych (tzw. zasada arm's length) została doprecyzowana poprzez wskazanie, że warunki ustalone pomiędzy podmiotami powiązanymi, obejmującymi również osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, powinny zostać ustalone na podstawie warunków ustalanych przez podmioty niepowiązane na rynku. Oznacza to, że podatnik CIT jest zobowiązany do dokumentowania cen rynkowych w transakcjach/rozliczeniach z podmiotem powiązanym, w tym również z jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. A organy podatkowe mają prawo doszacować dochód takiemu podatnikowi w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości.

W przypadku wspólnie realizowanych przedsięwzięć o wolumenach przekraczających określone wartościowo kwoty transakcyjne (30, 50, 100 tys. euro) podatnik jest zobowiązany do przygotowania dokumentacji cen transferowych, określonej w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT.

Doprecyzowanie przepisów nie powinno już wzbudzać wątpliwości podatników odnośnie do traktowania transakcji z jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej. Natomiast nie możemy zapominać, że jednostki te, w tym krajowe spółki komandytowe (z wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych), nadal nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Dlatego na nich obowiązek dokumentacyjny nie spoczywa.

Podkreślenia wymaga, że według wcześniejszych przepisów obowiązujących do końca 2014 r. spółka komandytowa nie była uznawana za podmiot krajowy w rozumieniu art. 11 ww. ustawy o CIT, gdyż nie była podatnikiem podatku dochodowego. Dlatego spółka kapitałowa oraz spółka komandytowa nie były podmiotami powiązanymi w myśl art. 11 ust. 1, 4 i 5 ustawy o CIT (powiązania obejmowały spółkę kapitałową i wspólników spółki komandytowej).