Wyłączenie z podatkowych kosztów wydatków na rzecz wspólników dotyczy tylko świadczeń jednostronnych. Wydatki związane ze świadczeniami wzajemnymi można odliczyć od przychodu. Potwierdziła to katowicka Izba Skarbowa.
O interpretację wystąpiła spółka z o.o. działająca w branży informatycznej. W skład jej zarządu wchodzi dwóch udziałowców. Pełnią swoje funkcje na podstawie powołania zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Nie łączy ich ze spółką inny stosunek prawny (umowa o pracę, zlecenie, kontrakt).
Spółka chce przyznać im miesięczne wynagrodzenie. Uważa, że może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Do tej sytuacji nie będzie bowiem miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT.
Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników, którzy nie są pracownikami. Spółka twierdzi jednak, że w tej sytuacji nie mamy do czynienia z jednostronnymi świadczeniami. Członkowie zarządu wykonują bowiem na jej rzecz konkretne czynności. Przede wszystkim te, do których zostali powołani, czyli prowadzenie spraw i reprezentowanie (zgodnie z art. 201 kodeksu spółek handlowych). Wykonują jednak także inne usługi, charakterystyczne dla kadry kierowniczej, tj. bieżące zarządzanie i nadzór w sprawach pracowniczych, handlowych, technicznych, finansowych.
Wypłacane im wynagrodzenie nie będzie więc wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT. Przepis ten dotyczy bowiem świadczeń jednostronnych, a nie wzajemnych (do których należy wynagrodzenie dla członków zarządu). Wydatek spełnia też podstawowy warunek rozliczenia w kosztach – ma związek z przychodem spółki.
Katowicka Izba Skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem.
numer interpretacji: IBPB-1-3/4510-314/15/AB