Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 14 sierpnia 2015 r. (IBPP1/4512-460/15/DK).
Wnioskodawca wyjaśnił, że planuje wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) wkład niepieniężny w postaci aktywów, które dla potrzeb aportu zostaną wycenione po cenie rynkowej. W zamian za wkład wnioskodawca obejmie akcje SKA, których wartość nominalna będzie niższa od ich ceny emisyjnej. Nadwyżka ceny emisyjnej ponad wartość nominalną akcji SKA zostanie wniesiona na jej kapitał zapasowy. We wniosku wskazano przykładowe rozliczenie transakcji. Wartość rynkowa aktywów będzie wynosić 100j, natomiast wartość nominalna akcji będzie niższa i będzie wynosiła 10j. Na tym tle pojawiło się pytanie, co jest podstawą opodatkowania VAT w przypadku takiej transakcji.
Wnioskodawca uznał, że podstawą opodatkowania powinno być wszystko, co będzie stanowić zapłatę, jaką wnioskodawca otrzyma w zamian za wkład niepieniężny, a więc akcje SKA o określonej wartości nominalnej pomniejszone o kwotę VAT (a więc w przypadku przykładu liczbowego zawartego we wniosku: akcje SKA o określonej wartości nominalnej, tj. 10j, pomniejszone o kwotę VAT, czyli 8,13j).
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Organ podniósł, że na potrzeby ustawy o VAT wniesienie do innego podmiotu wkładu niepieniężnego w postaci aktywów spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów albo odpłatnego świadczenia usług (w zależności od konkretnych składników majątkowych). Organ zauważył, że podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia aportem do SKA składników majątku w zamian za objęcie akcji jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą wnioskodawca otrzyma od spółki (pomniejszone o kwotę VAT), a więc w przedmiotowej sprawie podstawą opodatkowania będzie wartość nominalna objętych akcji.
Komentarz eksperta
Krzysztof Bekieszczuk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego EY, w zespole postępowań podatkowych i sądowych
Ustawa o VAT nie zawiera szczególnych przepisów wskazujących bezpośrednio, w jaki sposób i w jakiej wysokości należy ustalić podstawę opodatkowania VAT w przypadku czynności polegającej na wniesieniu wkładu niepieniężnego. W konsekwencji, w przedmiotowej interpretacji prawidłowo odwołano się do przepisów ogólnych ustawy o VAT w tym zakresie.
W tym kontekście należy przypomnieć, że w 2013 r. rzecznik praw obywatelskich wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego w zakresie sposobu określenia podstawy opodatkowania w przypadku aportu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wprawdzie NSA odmówił wydania uchwały (postanowienie z 31 marca 2014 r., I FPS 6/13), ale w uzasadnieniu postanowienia o odmowie wydania uchwały odniósł się merytorycznie do przedstawionego zagadnienia. Stwierdził, że do określenia podstawy opodatkowania znajdzie zastosowanie ówczesny art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, więc podstawą opodatkowania będzie suma wartości nominalnej udziałów stanowiących kwotę należną. Podobna argumentacja została również przedstawiona przez NSA w wyroku z 27 maja 2015 r. (I FSK 413/14). Wnioski płynące z ww. postanowienia oraz wyroku mogą mieć również zastosowanie do aportu wniesionego do SKA.
W konsekwencji, zarówno podatnik, jak i organ podatkowy w przedmiotowej sprawie słusznie uznali, że podstawą opodatkowania z tytułu aportu będzie wartość nominalna akcji otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny (tj. zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT – wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej). Tym samym nadwyżka ceny emisyjnej przedmiotu aportu ponad wartość nominalną akcji SKA przeniesiona na kapitał zapasowy nie będzie wpływała na określenie wysokości podstawy opodatkowania w VAT.
Stanowisko to znajduje potwierdzenie w najnowszych indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lipca 2015 r. (ILPP1/4512-1-298/15-2/MK) czy interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 29 lipca 2015 r. (IPTPP2/4512-382/15-2/PRP).
Jest ono także zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z którego wynika, że podstawą opodatkowania jest zapłata faktycznie otrzymana przez podatnika, a nie jej szacowana wartość na podstawie obiektywnych kryteriów, to jest poprzez odwołanie się do wartości rynkowej (przykładowo m.in. wyrok w sprawie Empire Stores Ltd, C-33/93).
Współautorem komentarza jest Michał Kilijański, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY, w zespole podatków pośrednich